Budova Národního muzea je v kritickém stavu

Odborníci bijí na poplach. Budova Národního muzea na horním konci pražského Václavského náměstí je v havarijním stavu. Stavba z roku 1891 totiž nebyla nikdy řádně opravena, říká ředitel muzea Michal Lukeš. "Budova je teď jako celek opravdu ve špatném stavu. Teď hovoříme o opravě fasády a sochařské výzdoby, už dvacet let ale například nefungují požární hydranty, budova je stále vytopená parním topením a neustále hrozí nějaká havárie," postěžoval si nad stávajícím stavem Národního muzea jeho ředitel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Socha na náměstí | Foto: Jan Rosenauer

Rekonstrukce a dovybavení budovy Národního muzea si podle odhadů vyžádá nejméně čtyři a půl miliardy korun. Pro své sbírky ale také jako útočiště po dobu opravy Národního muzea chce vedení této instituce získat budovu bývalého Federálního shromáždění, ve které nyní sídlí rádio Svobodná Evropa.

Ta patří ministerstvu financí a o jejím osudu by se mělo rozhodnout v horizontu dvou až tří let. Ředitel Národního muzea Michal Lukeš by takové rozhodnutí jednoznačně přivítal - ulehčilo by jim to totiž spoustu problémů.

"Zde v budově sídlí knihovna Národního muzea, což je vedle Národní knihovny druhá největší knihovna v republice. V budově Svobodné Evropy jsou pochopitelně vybavené prostory na parlamentní knihovnu, to znamená depozitáře a tak dále. Nám by převzetí nebo aspoň zapůjčení této budovy umožnilo ulehčit samotnému Národnímu muzeu a knihy moci umístit zároveň v centru i nedaleko muzea," řekl Lukeš.

Markéta Pešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme