Budování mýtných bran v Česku může pokračovat

Společnost Kapsch může pokračovat ve stavbě bran pro elektronické mýtné. Brněnský krajský soud totiž zamítl žalobu konkurenční firmy Autostrade a zrušil předběžné opatření z minulého týdne, které stavbu pozastavilo. Podle verdiktu soudu jsou námitky v tendru neúspěšné společnosti Autostrade nedůvodné. Společnost Kapsch slibuje, že se pokusí spuštění mýtného systému od 1. ledna stihnout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

soudci se radí před začátkem jednání | Zdroj: ČTK

Autostrade žalovala rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který už dvakrát výsledky výběrového řízení na dodavatele mýtného systému potvrdil. Namítala, že to je porušení zákona, když z tendru byla pro formální chyby vyřazena. Soudce David Raus to ale odmítl. "Konsorcium Autostrade se tedy nemohlo stát vítězem zadávacího řízení."

Autostrade ale po dnešku nevylučuje kasační stížnost u Nejvyššího správního soudu. "Společnost Autostrade je nadále přesvědčena o tom, že byla vyloučena neoprávněně," potvrdil za Autostrade Roman Pospíšil. "V této chvíli ještě probíhají také dvě řízení u Evropské komise, z nichž jedno iniciovala společnost Autostrade. Musíme počkat a další postup zvážíme."

Firma Kapsch ujišťuje, že pro spuštění mýtného od prvního ledna udělá vše, i když stavba kvůli soudu týden stála. Pokuty za případné zdržení ale odmítáme, dodává šéf Kapsche Karel Feix. "Protože to nebylo jenom přerušení práce, ale museli jsme i zakonzervovat to staveniště."

Podle neoficiálních informací dělají původně dojednané pokuty za každý den zpoždění až 5 miliónů korun. Zatím Kapsch dokončil zhruba tři čtvrtiny systému. Ministerstvo dopravy věří, že zbylou část už žádné komplikace provázet nebudou.

Marika Táborská, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme