Soud schválil navrženou dohodu s hlavními aktéry kauzy Bulovka. Dostali podmínky a peněžité tresty

 • Obvodní soud pro Prahu 8 schválil dohody o vině a trestu s hlavními postavami kauzy Bulovka. Se státním zástupcem Zdeňkem Matulou je uzavřeli exředitelé fakultní nemocnice Andrea Vrbovská a František Novák a také jejich ekonomická náměstkyně Marie Nushiová.
 • Soud souhlasil s navrženými podmíněnými tresty vězení a peněžitými tresty, společně se zákazy činnosti ve vedení zdravotnických zařízeních.
 • O dohodu nově požádali i obžalovaní podnikatelé Daniel Pálek a Dalimil Jánský a také jeho firma Green center. Matula by chtěl mít veškerá vyjednávání uzavřena do 10. října.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 13:43 18. 9. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud souhlasil s dohodou o vině a trestu, kterou uzavřel státní zástupce s předními postavami kauzy zmanipulovaných nemocničních zakázek Fakultní nemocnice Bulovka – s jejími exřediteli Androu Vrbovskou a Františkem Novákem a také jejich ekonomickou náměstkyní Marií Nushiovou.

Překvapivé rozhodnutí. Hlavní aktéři kauzy Bulovka se rozhodli na poslední chvíli vyjednávat dohodu

Číst článek

„Schvalují se dohody o vině a trestu,“ konstatovala soudkyně úvodem své řeči s tím, že se tedy uznávají tito tři obžalovaní vinnými a odsuzují se na základě podmínek uzavřené dohody.

O tom, že nová vyjednávání o dohodě probíhají, informoval už v minulém týdnu server iROZHLAS.cz. Podle státního zástupce Zdeňka Matuly bylo možné dohody uzavřít proto, že všichni tři obžalovaní akceptovali navržené tresty a zavázali se uhradit vzniklou škodu. Matula také přihlédl k tomu, že v případě zakázky na úklid se jednalo pouze o pokus, dokončený trestný čin byl tedy pouze v případě zmanipulované zakázky na vjezdový systém. „Dospěli jsme k tomu, že splnili podmínky,“ dodal.

Po konci soudu pak doplnil, že přihlédl také ke skutečnosti, že ti, se kterými dohodu uzavřel, figurují i v další části kauzy, kterou stále řeší policisté – zakázek na lineární urychlovače. „V těch navazujících věcech, kde se policie blíží ukončení vyšetřování, připadá v některých případech i uložení trestu souhrnného, tedy přísnějšího, než je dohodnutý trest v této věci,“ popsal Matula.

Podmínky a peněžité tresty

I proto státní zástupce souhlasil a soudu nakonec navrhl pro oba obžalované bývalé ředitele nemocnice podmíněné tresty tří let vězení s odkladem na pět let. Vrbovské navíc státní zástupce vyměřil peněžitý trest šest milionů korun a sedmiletý zákaz být ve vedení zdravotnického zařízení. Novákovi pak trest 2,8 milionu korun s desetiletým zákazem.

První část kauzy Bulovka

Soud projednává dubnovou obžalobu, která se týká dvou zakázek nemocnice na Bulovce – zakázky na úklid a na vjezdový systém. Souhrnně v nich původně figurovalo deset obviněných fyzických a tři právnické osoby. Někteří z obviněných a obžalovaných už dříve ale uzavřeli dohodu o vině a trestu, v kauze tak už nefigurují.

DOHODY O VINĚ A TRESTU

 • Tomáš Horáček
 • Andrea Vrbovská (nově schváleno)
 • František Novák (nově schváleno)
 • Marie Nushiová (nově schváleno)
 • Igor Weiss
 • Oldřich Kozák
 • Jitka Ulrychová
 • firma MW Dias

 

ZAKÁZKA ÚKLID

 • Šárka Kryglová
 • Kateřina Koláčková
 • Daniel Pálek
 • firma TSB

 

ZAKÁZKA VJEZDOVÝ SYSTÉM

 • Dalimil Jánský
 • firma Green Center
 • firma První chráněná dílna

Ekonomické náměstkyni Marii Nushiové pak navrhl státní zástupce Matula ještě nižší trest, údajně s ohledem na rodinnou situaci. Proto jí vyměřil dvouletý podmíněný trest s odkladem na čtyři roky, dvousettisícovou pokutu a zákaz činnosti na čtyři roky.

Nikdo z obžalovaných se nechtěl k takto vyjednané dohodě vyjadřovat. Pouze advokát Marie Nushiové Emanuel Fuchs krátce uvedl, že je jeho klientka s trestem spokojená. „Podstatné pro mou klientku je, že ta věc je ukončená. Je to vždycky o kompromisu,“ dodal.

Všichni tři pak musejí zároveň podle navržené dohody uhradit i škodu, kterou způsobili Bulovce. Ta – jak už dříve informoval server iROZHLAS.cz – po nich požaduje 420 tisíc korun, které si rozdělí všichni tři obžalovaní, a pak zvláště 130 tisíc korun, kterou nemocnice požaduje po bývalém řediteli Františku Novákovi.

„Žádáme to po něm proto, že vůči obžalované společnosti První chráněná dílna měly být uplatněny smluvní pokuty za pozdní dodávku automatického vjezdového systému. A inženýr Novák podpisem listiny, kterou prohlásil, že vše proběhlo v souladu se smlouvou, zmařil uplatnění té soudní pokuty. Proto vznášíme i tento samostatný nárok,“ vysvětlil právník Bulovky Jindřich Vodička.

O dohodu podle soudu požádali nově i dva obžalovaní podnikatelé – Daniel Pálek a Dalimil Jánský, společně s Jánského firmou Green center, která v případu figuruje také jako obžalovaná. Kdyby se povedlo státnímu zástupci vyjednat dohodu i s nimi, pak by už v části kauzy dvou zmanipulovaných zakázek figurovaly pouze právničky Kateřina Koláčková a Šárka Kryglová a firma TSB.

Soud po pěti letech

Soud v kauze nemocničních zakázek Fakultní nemocnice Bulovka odstartoval po pěti letech od velkého zásahu elitních detektivů z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Ti v červnu 2018 provedli razii ve dvou pražských nemocnicích – Na Františku a Fakultní nemocnici Bulovka – a také několika sociálních zařízeních v Praze a Středočeském kraji.

‚Vynikající manažerka‘ a její náměstek. Před soudem stanou i bývalí ředitelé Bulovky Vrbovská a Novák

Číst článek

Před soudem se aktuálně jedná o dvě konkrétní, údajně zmanipulované zakázky – na úklid a vjezdový systém. Bývalé ředitele Bulovky Andreu Vrbovskou a Františka Nováka i ekonomickou náměstkyni Marii Nushiovou obžaloba vinila z toho, že měli připravovat zakázky „na klíč“ předem určeným firmám. Často tak, že se dohodli s konkrétním podnikatelem, který se následně podílel na tvorbě zadávací dokumentace a podmínky tendru si sám nastavil. 

Státnímu zástupci Matulovi se už dříve povedlo v případě sedmi obviněných vyjednat a soudem schválit dohody o vině a trestu. Jako prvnímu soud schválil dohodu lobbistovi a podnikateli Tomáši Horáčkovi, který je ústřední postavou kauzy.

Jak už dříve informoval server iROZHLAS.cz, Horáček se rozhodl přijmout nabídku vyšetřovatelů a na rozplétání případu s nimi spolupracuje. Souhlasil s vyměřeným půlročním trestem vězení, sedmiletým zákazem působení ve firmách, uhrazením škody ve výši 600 tisíc korun a peněžitým trestem pět milionů korun.

Na peněžitých trestech se dohodl státní zástupce v loňském roce také s Igorem Weissem a Oldřichem Kozákem, kteří byli společně obviněni v části kauzy, která se týkala zakázek na úklid. Dohoda se vztahuje i na jejich firmu MW Dias, pro kterou měli sjednávat při zakázce výhody. Státní zástupce vyměřil Weissovi trest pět milionů korun, Kozákovi 600 tisíc korun a firma musí zaplatit dvacet milionů korun.

Vyšetřování týkající se zakázek na Bulovce ale pokračuje i v dalších větvích. Historicky se týká více než dvou desítek lidí a sedmi firem. Policie prošetřovala například manipulace zakázky na obnovu lineárních urychlovačů, ostrahu objektů, dodávku hygienických potřeb nebo řízení osobních aut.

Tomáš Pika Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme