Bursík: Fischerova vláda je ideální příležitost pro lobbisty

I vláda Jana Fischera podléhá tlaku lobbistů. Punc nevinnosti, kterou jí dává veřejnost, si proto nezaslouží, je přesvědčen exministr a poslanec Strany zelených Martin Bursík.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Bursík

Martin Bursík | Foto: Marián Vojtek

"Tahle vláda má punc nevinnosti. Z pohledu veřejnosti není spojena se zkorumpovanými politickými stranami. Problém je v tom, že lobbisté vnímají tuto vládu jako mimořádnou příležitost, protože ministři nemají politickou zodpovědnost a řada z nich nehodlá pokračovat v politické kariéře. A to se projevuje na rozhodování vlády," řekl Martin Bursík Rádiu Česko.

"Já ten punc nevinnosti nesdílím a jsem velmi kritický k tomu, jak se vláda staví k energetické politice anebo k novele horního zákona," dodal Bursík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ondřeje Černého je poslanec Strany zelených, bývalý vicepremiér Martin Bursík. Co je do květnových voleb prioritní? A má Fischerova vláda šanci to zvládnout? Dokáže kabinet prosadit něco, s čím by nesouhlasila společnost ČEZ?

Czech Coal a ČEZ

Například za rozhodnutím vlády stáhnout ze Sněmovny novelu horního zákona vidí Martin Bursík zejména tlak firmy Czech Coal.

"To, že vláda stáhla poslanecký návrh novely horního zákona, to je ten vliv uhelné společnosti nepřímo na premiéra Fischera a na českou vládu a její rozhodování," uvedl v diskusním pořadu Studio Česko Martin Bursík.

Hlavním lobbistickým hráčem na české politické scéně je ale podle něj jednoznačně ČEZ.

"Stát neovládá ČEZ, ale ČEZ ovládá stát. Řečeno s jistou nadsázkou. Ale v podstatě je to tak, že impérium, které Martin Roman vytvořil, dokáže úplně všechno. Dokáže změnit usnesení vlády, dokáže zalobbovat v Evropském parlamentu a vydělat 68 miliard korun na úkor státu, dokáží získat většinu v Poslanecké sněmovně i v Senátu," je přesvědčen Bursík.

"Existuje tu vazba mezi všemi politickými stranami a ČEZem. Kromě Strany zelených. Martin Roman se bude samozřejmě dušovat, že nikdy žádné peníze politickým stranám nedali, protože ani podle zákona nesmí," říká bývalý ministr životního prostředí.

Doložit každou korunu

I proto navrhuje doplnit protikorupční balíček ministra vnitra Martina Peciny o pasáž, podle níž by politické strany musely podrobně doložit původ peněz na volební kampaň.

"Strany jsou financovány tak, že jim korupčníci hradí náklady na volební kampaň, a nikdo to nedokáže rozkrýt. Součást protikorupčního balíčku by měla být povinnost podrobně vykazovat ve volební kampani každý billboard, každý plakát. A musí to sedět a musí být zřejmé, že je to z čistých, legálních a doložených příjmů politické strany. To je cesta, jak odstranit ten těžký lobbismus a vysokou míru korupce, která v české společnosti je," řekl Rádiu Česko Bursík.

Marián Vojtek, Ondřej Černý, Robert Břešťan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme