Bursík se premiérovi omlouvat nebude, počká na vysvětlení

Exministr životního prostředí a poslanec za Stranu zelených Martin Bursík se premiérovi za nařčení z korupce zatím neomluví. Počká na odpověď na dopis, ve kterém Jana Fischera v pěti bodech žádá o vysvětlení zamítnutí novely horního zákona, kterou připravilo ministerstvo životního prostředí za jeho vedení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Bursík

Martin Bursík | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Bursík řekl, že v dopise popsal věcně a korektně výhrady, které k proceduře i k věcnému obsahu rozhodnutí vlády má. Vláda podle něj udělala obrat o 180 stupňů ve srovnání s postojem Topolánkovy vlády a zdůvodnění je na velmi vratkých základech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslanec za Stranu zelených a bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík v poledních Ozvěnách dne

"Máme-li se s panem premiérem dostat z této polemiky, tak je potřebné argumentovat věcně a klidně. Myslím si, že tahle moje nabídka omluvy v momentě, kdy premiér dokáže korigovat a vysvětlit postoj vlády, je slušná a korektní," řekl Bursík.

Bursík včera v Poslanecké sněmovně nařkl kabinet z podléhání lobbistickým tlakům uhelných společností. Zdůvodnění, které vláda použila k negativnímu stanovisku k jeho návrhu je podle něj lživé.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr Tošovský nařčení z korupce odmítá

"Všechny tyto kroky a argumenty jdou stoprocentně na ruku těžebním společnostem, které podnikají v oblasti těžby uhlí," řekl Bursík. Jednání vlády podle něj naznačuje korupci.

Premiér něco takového odmítá a žádá omluvu. Nařčení z korupce dnes odmítl i ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský. Nestandarně podle něj postupoval Bursík v době, kdy byl ministrem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vedoucí redakce reportérů Českého rozhlasu Miroslav Motejlek

"Já jsem se z nikým z těžebních společností nepotkal a navíc horní zákon je v gesci ministerstva průmyslu a obchodu. To, že ho předkládal spolu s jiným zákonem ministr životního prostředí před tím, je právě ten nestandard," řekl Tošovský.

Vedoucí redakce reportérů Českého rozhlasu, Miroslav Motejlek s Martinem Bursíkem souhlasí. "Bude na tom hodně pravdy, postup ministra Tošovského je velmi nestandardní. Vláda navíc nemá mandát, dělat takto zásadní krok."

"Vláda je pod vlivem těžebních společností, zejména firmy Czech Coal, jejíž někteří představitelé běhají po Praze a říkají, že tuhle vládu mají zlobovanou," řekl Motejlek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O sporu mezi bývalým vicepremiérem Martinem Bursíkem a vládou Jana Fischera mluvil ve Světě o druhé komentátor ČRo 1 Petr Nováček

Milan Kopp, Igor Maňour, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme