Buzek: Klausovy požadavky si Česko musí vyřešit interně

V Praze se dopoledne jednalo o budoucnosti lisabonské smlouvy v České republice. Sešli se kvůli tomu předseda Senátu Přemysl Sobotka a předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek. Oba se shodli na tom, že si přejí, aby ratifikace Lisabonské smlouvy proběhla úspěšně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jerzy Buzek

Jerzy Buzek | Foto: European Commission Audiovisual service

Předseda Evropského parlamentu také uvedl, že případné dodatečné požadavky prezidenta Václava Klause k Lisabonské smlouvě si musí Česká republika vyřešit nejdřív interně. Přemyslem Sobotkou k tomu dodal, že považuje Klausův návrh především za otázku, o které je třeba diskutovat:

Přehrát

00:00 / 00:00

S předsedou Evropského parlamentu Jerzym Buzkem se setkal i předseda Senátu Přemysla Sobotka. O schůzce mluvil v poledních Ozvěnách dne.

"Požadavek prezidenta Václava Klause byl pro nás pro všechny překvapením. Neznáme podrobnosti a na všech úrovních povedeme s panem prezidentem diskuze. Protože žijeme v demokratickém světě, tak nepovažuji včerejší návrh pana prezidenta za katastrofu, ale za nový problém, o kterém je potřeba diskutovat a pokusit se ho vyřešit."

Co Klaus vlastně požaduje?

Prezident Klaus požaduje, aby byla ke smlouvě připojena poznámka týkající se Charty základních práv Evropské unie. Podobnou výjimku má Británie a Polsko, které jí dohodly už při vyjednávání o textu smlouvy. Podle šéfa Evropského parlamentu Jerzyho Buzka by ale poskytnutí výjimky z Lisabonské smlouvy pro Prahu mělo schválit všech 27 zemí, a to včetně České republiky jako celku.

Česká vláda ale zatím nemá žádné podrobnosti ke Klausovu požadavku. "Kabinet nemá podrobnosti k tomu rozhovoru. Já jsme samozřejmě připraven věc analyzovat a posléze k tomu zaujmout stanovisko," uvedl premiér Jan Fischer.

Vlček: Požadavky přišly pozdě

Předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček si myslí, že Klausovy výhrady přišly pozdě: "Uplynul čas od doby, kdy jsme projednávali tyto věci v Poslanecké sněmovně a Senátu, takže pan prezident to mohl říct dřív a mohli jsme na to být připraveni. Mohli jsme sledovat, jakým způsobem se to v ostatních zemích projedná a jestli to bude vyžadovat ratifikaci nebo jenom souhlas."

Věra Pfeifferová, Pavel Polák, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme