Buzková povolila výuku běžných předmětů v cizím jazyce

Základní a střední školy mohou nyní vyučovat některé běžné předměty v cizím jazyce. Tuto možnost otevřel nový školský zákon a ministryně školství Petra Buzková vydala pokyn k povolování této výuky. Školy budou ale muset doložit, že mají kvalifikované pedagogy, schopné výučovat příslušné předměty v cizím jazyce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Základní škola Na Hradě v Olomouci | Foto: Jaromír Pavlík

"Myslím si, že to dává školám opravdu velkou šanci zaměřit se na cizí jazyk a dát dětem více než jen mechanickou nalévárnu cizího jazyka, kde se budou učit slovíčka a gramatiku. Je důležité, aby žáci kromě normálních hodin konverzace mluvili o určitému tématu, jímž je například daný předmět," řekla Buzková.

Ministryně školství Petra Buzková se vyjádřila i k otázce studentských protestů proti zdražování kolejí, které ji překvapují. Nový systém financování totiž navrhla přímo studentská komora Rady vysokých škol. Zdražení vyplyne z toho, že státní příspěvek na ubytování nebudou dostávat jako dosud vysoké školy, ale přímo studenti. Ti se budou moci sami rozhodnout, kde se ubytují.

Podle Petry Buzkové tak peníze od státu dostane o 40 tisíc vysokoškoláků více než dosud. Měsíčně to má být asi 800 korun. Tento systém ministryně považuje za spravedlivější. Dosud totiž ti, kteří nebydleli na kolejích, na žádný příspěvek na ubytování neměli nárok.

"Mne protesty některých jednotlivých studentů velmi překvapují. Já jsem s nimi nepočítala, vzhledem k tomu, že jsem vlastně tento návrh měla přijmout od studentské reprezentace a považuji to i za jistý projev nesolidarity s ostatními studenty, jejichž nárok v současné době není žádný," řekla Buzková.

Pavla Dluhoschová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme