Vláda schválila nákup nových bojových vozidel. Černochová bude jednat s Německem o leopardech

Rozhodnutí, na které armáda dlouho čekala, udělala vláda Petra Fialy (ODS). Ve středu schválila nákup bojových vozidel pěchoty. 246 kusů vyjde na 59,7 miliardy korun a dodá je švédská firma BAE Systems, jak oznámil premiér Petr Fiala a ministryně obrany Jana Černochová (oba ODS) po jednání vlády. Smlouvu se Švédy podepsal vrchní ředitel Sekce pro vyzbrojování Lubor Koudelka. Součástí není smlouva na servis.

Praha (Aktualizováno: 17:52 24. 5. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojové vozidlo pěchoty CV90 od společnosti BAE Systems

Bojové vozidlo pěchoty CV90 od společnosti BAE Systems | Foto: Michal Voska | Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

Ministryně obrany Jana Černochová po jednání vlády oznámila, že vláda schválila nákup nových bojových vozidel pěchoty. Půjde o vozidla CV90 od švédské firmy BAE Systems.

Česko oproti původnímu plánu, který počítal s pořízením 210 kusů, koupí 246 vozidel, český stát to vyjde na 59,7 miliard korun.

Česko do konce května uzavře smlouvu o nákupu bojových vozidel. Cena nepřesáhne 52 miliard

Číst článek

„Je před námi to, co mohlo být uzavřeno už dávno a na co jsme všichni čekali,“ uvedla ministryně s tím, že první BVP do Česka přijedou v roce 2026, všechna vozidla by měla mít česká armáda k dispozici v roce 2030.

Rozhodnutí přichází poté, co na konci června 2022 zrušil Fialův kabinet původní tendr na nákup z roku 2018 a následně pověřil ministryni obrany, aby jednala přímo se švédskou vládou.

Černochová zdůraznila, že podpis smlouvy se povedlo dojednat za devět měsíců. Podotkla také, že nedodržení čtyřicetiprocentního podílu českého průmyslu na zakázce je „pod přísnou sankcí“.

Ministerstvo obrany jedná o nákupu nových pásových obrněnců. Ty dosavadní jsou ‚stará ruská škola‘

Číst článek

„Byly uzavřeny dva smluvní vztahy, jedna dvoustranná dohoda mezi Českou republikou a Švédským královstvím, zastoupeným agenturou FMV. Druhá, trojstranná dohoda mezi českým ministerstvem obrany, FMV a BAE Systems,“ vysvětlila Černochová.

Součástí ale není smlouva na servis vozidel po dobu jejich životního cyklu. Tu ještě bude muset obrana vyjednat.

„Je to proces, který začíná, jsme na začátku té cesty, která může trvat až do roku 2025. v kontraktu je základní výcvik, základní náhradní díly pro vozidla tak, aby česká armáda mohla s vozidly pracovat, ale není tam zahrnutí 30letý servisní cyklus,“ řekl na tiskové konferenci na brněnském zbrojním veletrhu IDET novinářům ředitel BAE Systems Tommy Gustafsson Rask.

Moderní tanky

Kromě toho vláda pověřila Černochovou, aby za Česko začala jednat s Německem o společném nákupu bojových tanků Leopard v nové verzi 2A8. Česko si od společného postupu slibuje výrazné snížení ceny, zkrácení dodávek a zajištění odpovídající logistické podpory.

Česko bude s Německem jednat o nákupu asi sedmi desítek tanků, hodnota tendru bude řádově v desítkách miliard korun. Dodány by mohly být do konce dekády, uvedl plukovník Ján Kerdík, ředitel odboru rozvoje pozemních sil.

Česká armáda v současné době využívá modernizované tanky T-72M4CZ. Ze skladů v uplynulých měsících poskytla několik desítek kusů starší verze T-72 Ukrajině. Za tuto pomoc obdrží od Německa 14 tanků Leopard 2A4 a jedno vyprošťovací vozidlo Bpz3 Büffel, dosud do Česka dorazily tři stroje.

Kateřina Gruntová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme