Byl bych velmi rád, aby se zákonodárná aktivita vrátila do rukou prezidenta, řekl Zeman

Prezident Miloš Zeman se v listopadu setká se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Letos také navštíví Čínu a Spojené státy. Zároveň Zeman vyjádřil přání, aby po volbách pokračovala koalice hnutí ANO a ČSSD. Zopakoval také, že takzvané bohumínské usnesení, které sociální demokracii zakazuje spolupráci s KSČM, považuje za zastaralé. Na rozdíl od premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) si myslí, že by o jeho zrušení měl rozhodnout stranický sjezd.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman na tiskové konferenci, kde oznámil svoji další kandidaturu

Miloš Zeman na tiskové konferenci, kde oznámil svoji další kandidaturu | Zdroj: ČTK

Zeman se nechtěl vyjadřovat ke skončenému sjezdu ČSSD, protože není od roku 2010 členem strany. Poznamenal, že si přeje, aby ČSSD neskončila hluboko v poli poražených. Nemá-li se tak stát, platí pro sociální demokracii to samé, co pro ostatní strany, tedy že potřebuje atraktivní program a atraktivní vedení. Zda to má, ukážou volby, řekl.

Sobotka jedná s kandidáty na post ministra průmyslu. Za Zemanem se chystá v příštích dnech

Číst článek

Současně Zeman v rozhovoru mluvil o letošních setkáních s prezidenty USA, Číny a Ruska. S Putinem se podle svých slov setká v listopadu. Končící šéf hradní diplomacie Hynek Kmoníček tento týden řekl, že Hrad o možné návštěvě jedná a Pražský hrad doufá, že se podaří dosáhnout posunu v rusko-amerických vztazích, aby ještě letos mohl Zeman do Ruska jet.

Prezident dále řekl, že o jeho kandidatuře na prezidenta až do čtvrtečního oznámení nikdo kromě něj nevěděl, a to ani jeho žena.

Zeman chce překládat zákony

Prezident Miloš Zeman by podle Blesk.cz současně uvítal, aby měl prezident možnost zákonodárné iniciativy. V dalším volebním období by si chtěl zvát poslance a senátory, kteří by zákony mohli předkládat za něj. V případě zvolení chce prosazovat povinnou volební účast a možnost voličů sestavovat si vlastní kandidátky i u parlamentních a krajských voleb. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) rozšíření pravomocí prezidenta o předkládání zákonů odmítl.

Zeman poznamenal, že zákonodárnou iniciativu čeští prezidenti ztratili v roce 1993, když byla odebrána tehdejšímu prezidentu Václavu Havlovi. "Kdyby bylo na mně, tak bych byl velmi rád, aby se zákonodárná aktivita vrátila do rukou prezidenta," řekl Zeman. Zároveň poznamenal, že pokud uspěje v prezidentských volbách, chtěl by se setkávat s poslanci a senátory a mít možnost je ovlivnit, aby zákony předkládali za něj.

„ Kdyby bylo na mně, tak bych byl velmi rád, aby se zákonodárná aktivita vrátila do rukou prezidenta. Miloš Zeman “

Sobotka na tiskové konferenci po setkání nového úzkého vedení ČSSD řekl, že má pocit, že návrhů zákonů není málo a že by se s nimi mělo šetřit, a ne je předkládat za každou cenu. Poznamenal, že v ČR jsou poměrně široké možnosti, kdo všechno může předkládat zákony, protože je může navrhnout vláda, poslanci, Senát i kraje. Problém vidí spíše v častých novelizacích, kvůli kterým se legislativa stává pro laiky nepřehlednou. "My jako sociální demokraté nejsme pro to, abychom posilovali kompetence prezidenta republiky za každou cenu. Myslíme si, že má cenu měnit kompetence jenom tam, kde to má nějaký smysl a užitek," dodal.

Voličům chce Zeman nabídnout kontinuitu výkonu prezidentské funkce a hájení zájmů České republiky včetně zájmů ekonomických. V případě zvolení by chtěl více pracovat na tématu, které nazval aktivním občanstvím. Poznamenal, že člověk se má podílet na správě věcí veřejných a že mu má být otevřen širší prostor než v minulosti, aby to mohl dělat.

Miloš Zeman na tiskové konferenci, kde oznámil svoji další kandidaturu | Foto: Václav Štefan

Zeman navrhuje, aby měl volič možnost, podobně jako v komunálních volbách, sestavovat si vlastní kandidátku napříč politickým spektrem i ve volbách parlamentních a krajských. Zároveň by chtěl, aby byla povinná volební účast.

V rozhovoru odmítl, že by měl strach z případné prohry ve volbách. V takovém případě by vůbec nekandidoval. Řekl, že na rozdíl od dalších kandidátů není v křeči, protože má ústupovou cestu, kterou je odpočinek na Vysočině v houpacím křesle mezi knihami.

'Nebojím se vás', 'skončíte jako Hitler' i 'Alláhu akbar'. Čtyři roky v Zemanových výrocích

Číst článek

Řekl, že jeho rozhodnutí kandidovat poměrně nedávno ovlivnily dva momenty. Jedním z nich byla týdenní dovolená na Vysočině, kdy na běžkách zjistil, že "má tak bolavé nohy", že už nezvládne ujet vzdálenosti jako v minulosti. Poklesla tak pro něj atraktivita Vysočiny minimálně pro zimní dovolené. Druhým důvodem byly mediální útoky, které ho v důsledku pobízely k tomu, aby znovu kandidoval.

Zeman také poznamenal, že jeho rozhodnutí znovu se ucházet o prezidentských post podporuje celá rodina včetně jeho ženy. Nikdo z jeho okolí ale podle něj do čtvrtka nevěděl, jak se rozhodne

ČTK, Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme