Byl odvolán zástupce ředitele věznice Mírov

Generální ředitelka vězeňské služby Kamila Meclová dnes v souvislosti s nedělním útěkem nájemného vraha Jiřího Kájínka odvolala z funkce prvního zástupce ředitele věznice Mírov na Šumpersku Květoslava Vlasáka. Meclová ČTK řekla, že náměstek byl odvolán zejména proto, že nedůsledně kontroloval své podřízené při zajišťování prohlídek vězeňských cel, zejména na oddělení doživotních trestů. Meclová doplnila, že další personální změny ve věznici Mírov, které se budou týkat zhruba šesti lidí, připravuje její ředitel Milan Kohoutek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dosavadní vyšetřování Kájínkova útěku podle Meclové odhalilo, že Kájínkovi v den útěku byla na cele umožněna návštěva jeho spoluvězně Martina Vlasáka, který si na Mírově rovněž odpykává doživotní vězení za vraždy. Návštěva se podle Meclové uskutečnila bez povolení ředitele věznice. "To ředitel Kohoutek nikdy nepovolil, ale jeho podřízení, kteří proto budou hnáni k zodpovědnosti," uvedla Meclová.

Zatím však není jasné, zda Vlasákova návštěva má nějakou souvislost s Kájínkovým útěkem. "My zatím nevíme jakým způsobem a jakým předmětem došlo k přepilování mříže. To je předmětem neustálého šetření," uvedla Meclová. Vysvětlila, že vězňům odsouzeným na doživotí se občas umožní na omezenou dobu vzájemná návštěva. Nikdy se ale neuskuteční na cele, kde jsou tito vězni ubytování sami, ale v takzvané kulturní místnosti. Tam mají odsouzení možnost například hrát společenské hry nebo se dívat na televizi.

Meclová uvedla, že ředitel Kohoutek připravuje ve své věznici personální i organizační změny. Generální ředitelka bude tyto změny podporovat a bude se snažit pro tuto věznici zajistit větší množství financí než doposud.

Podle mluvčího ministerstva spravedlnosti Vladimíra Voráčka jsou jakékoli úvahy o tom, zda ministr spravedlnosti Pavel Rychetský odvolá generální ředitelku vězeňské služby nebo její náměstky, zatím předčasné. Ministr podle Voráčka hodlá počkat na výsledky vyšetřování Kájínkova útěku, které vede odbor inspekce ministerstva spravedlnosti a policie. Podle mluvčího je ministr přesvědčen o tom, že dozorci zanedbávali prohlídky na celách vězňů. "Ty (prohlídky) nebyly prováděny tak, jak být měly prováděny," konstatoval mluvčí.

Podobný případ se odehrál v neděli v Polsku, kde z vězeňského areálu uprchl Ryszard Niemczyk, podezřelý z vraždy šéfa jednoho z nejbrutálnějších polských zločineckých gangů. Ředitel věznice Mieczyslav Fortuna v pondělí podal demisi, neboť se za útěk cítí odpovědný, i když chybu udělali dozorci.

Kájinek uprchl v neděli kolem 18:20. Přepiloval mříže, spustil se po prostěradle 15 metrů do příkopu, poté se vyšplhal na osmimetrové hradby, přes palbu strážců proklouzl střeženým ochozem a spustil se dolů a nakonec skrz ostnaté dráty a železné zábrany se dostal na svobodu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme