Byl to bezproblémový žák, říká o útočníkovi ředitel školy

Čtrnáctiletý žák rakovnického gymnázia napadl svoji učitelku a bodl ji nožem do zad. Vážně zraněná žena leží v nemocnici v Praze, není už ale v ohrožení života. Útočníka za přítomnosti jeho rodičů vyslýchají policisté. Podle ředitele šlo přitom o bezproblémového žáka. Studenti gymnázia se ani po několika hodinách od incidentu nerozcházejí domů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Husovo náměstí v Rakovníku

Husovo náměstí v Rakovníku | Foto: Jana Káninská

Rakovnické gymnázium má necelých 400 studentů a jeho ředitel Luděk Štíbr se z incidentu teprve vzpamatovává: „Stalo se to o polední pauze, kdy byla kolegyně v kabinetu a připravovala se na další hodinu,“ popisuje.

Ředitelé českých škol jsou případem zaskočeni. Obzvlášť tím, že jde o gymnázium.

„Je to neštěstí, které asi do gymnázia nepatří. Myslím si, že z logiky věci typ školy určitou roli hraje, protože lze předpokládat, že na gymnáziu studují děti určitým způsobem vybrané a možná nějakým zodpovědnějším způsobem přemýšlivé,“ myslí si místopředseda Asociace ředitelů gymnázií a ředitel ústeckého gymnázia Alfred Dytrt.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ozvěn dne na Radiožurnálu byl místopředseda Asociace ředitelů gymnázií Alfréd Dytrt

Zástupci ministerstva školství útok žáka na učitelku odsoudili. Inspektorům hned nařídili prošetření případu.

„Ministerstvo školství dalo pokyn České školní inspekci k bezodkladnému prošetření incidentu, zejména z hlediska nastavení pravidel vnitřní bezpečnosti školy a jejich dodržování. Součástí šetření bude také nastavení celkového klimatu na dané škole,“ říká náměstek ministra školství Jindřich Fryč.

O stále agresivnějších dětech mluví učitelé už několik let. Podle Fryče ale může stát pedagogy jen těžko zcela ochránit.

„Je to velmi těžké. Obecně platí, že všechno se zákony vyřešit nedá. Výchova dětí je primárně v rodině, a to především nezletilých dětí. Stát stanovuje určitá pravidla, kterými se snaží tuto výchovu podporovat. Od toho máme školu. Takový incident se ale dá velmi těžko stoprocentně eliminovat,“ tvrdí Fryč.

V rakovnické škole zaútočil žák na učitelku nožem. Těžce ji zranil

Číst článek

Také podle psychologů nejde podobným útokům úplně předcházet. Speciální pedagog a odborník na agresi dětí Miloslav Čedík připomíná, že člověk v emoci nemá své chování zcela pod kontrolou.

„Tím neomlouvám to jednání jedince a odsuzuji ho jako každý jiný člověk. Ale chci jen říci, že pokud jsme v nějaké emoční lince, tak rozum se nám vytrácí,“ upozorňuje Čedík.

„My máme někdy pocit, že když se stane hrozná událost, muselo se něco hrozného stát předtím. Ale ono se vůbec nic stát nemuselo. Někdy prostě dojde ke zkratu, mohlo jít o úplně banální konflikt,“ dodává dětský psycholog Václav Mertin.

Zatím není jisté, jestli si student nůž do kabinetu přinesl. Ředitel rakovnické policie Jiří Šiler si ale myslí, že žák jednal v afektu a nešel do kabinetu s úmyslem ublížit.

Učitelé i psychologové volají hlavně po prevenci

Škola po útoku neplánuje zpřísnění bezpečnostních opatření. "Neumím si představit, jak by to v praxi fungovalo," říká ředitel Štíbr. Také místopředsedkyně školských odborů Markéta Vondráčková si myslí, že zavádění bezpečnostních opatření, jakou jsou skenery nebo přítomnost ochranky, nic neřeší.

„Domnívám se, že v současné době řešíme spíše následky, ale ne prevenci. Na to už dlouhodobě poukazujeme. Ve školství je skutečně málo peněz nejen na zaplacení pedagogických pracovníků a personálu, ale i na zaplacení prevence násilí, mimoškolní aktivity a podobně,“ tvrdí Vondráčková a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu byla místopředsedkyně Českomoravského odborového svazu školství Markéta Vondráčková

"Jsou potřeba odborní pracovníci. Ale nejde jen o to, říkat dětem, že násilí je špatně. Prevence je i ve volnočasových aktivitách. Pokud děti zaměstnáte sportem a zájmovými činnostmi, určitě nebudou přemýšlet nad násilím a inspirovat se u počítačových her nebo televize."

Na to poukazují i psychologové: „Rozhodující moment je, že děti, pokud jsou ponechány samy sobě, tak jejich aktivity končí agresí. Děti dnes žijí více bezprizorně. Rodiče jsou zaměstnaní, pracují, věnují se jiným aktivitám, tak ponechávají děti bez dozoru, neorganizují jim tolik volný čas a děti sklouzávají k agresi,“ tvrdí třeba psycholog Karel Humhal.

Vondráčková proto požaduje také lepší právní ochranu pedagogů. "Dlouhodobě voláme po tom, aby pedagogové měli cosi jako státu veřejného činitele. Dnes je učitel v podstatě naprosto bezmocný. Děti si na něj mohou dovolit cokoliv, a bohužel i rodiče," konstatuje.

O trestně-právní kvalifikaci pro studentův čin ještě policie nerozhodla. Žákovi je ale 14 let, a tak není právně postižitelný. Podobný případ se stal ve Svitavách před osmi lety. Tehdy učitel útok žáka nepřežil.

Ľubomír Smatana, Martin Křížek, Klára Bílá, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme