Byla potvrzena 22. oběť otravy metylalkoholem. Prohibice jen tak neskončí

Metylalkohol už zabil v Česku 22 lidí. Pitva totiž potvrdila, že žena v Ostravě zemřela právě kvůli otravě metylalkoholem. 21. oběť otravy, devětadvacetiletý muž z Veselí nad Moravou, zemřel dnes ráno v Kyjově. U několika dalších případů se čeká na výsledek pitvy. V nemocnicích leží v souvislosti s otravami aktuálně 35 lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V nemocnici ošetřují muže, který se otrávil metylalkoholem | Zdroj: ČTK

Obětí může být od 22 do 25. V Česku přitom dál platí prohibice. Krizový štáb znovu jednal o její další podobě. Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera z TOP 09 vůbec nepřipadá v úvahu, že by se v nejbližších dnech pracovalo s myšlenkou uvolnění zákazu.

Večer záchranáři přivezli do nemocnice v Ostravě další dva muže otrávené metylalkoholem. Stav jednoho z nich je vážný. Leží na jednotce intenzivní péče napojený na umělou ledvinu. Další otrávený muž také ve velmi vážném stavu skončil večer v karvinské nemocnici.

Přehrát

00:00 / 00:00

O trvání prohibice mluvil na Radiožurnálu Ferdinand Polák, náměstek ministra zdravotnictví

Aktuálně je 35 hospitalizovaných. Za posledních 24 hodin přibylo pět nových pacientů s otravou, a to v Ostravě, Havířově, Vsetíně a ve Zlíně.

Policie má 13 nových případů nerespektování prohibice, provedla 40 domovních prohlídek a podle náměstka ministra vnitra Jaroslava Hrušky je nyní počet aktuálně obviněných 23.

Policie narazila i na případ, kdy v barelech o objemu 30 a 50 litrů bylo 260 litrů alkoholu s podílem metanolu 20 až 30 procent.

„Nás to utvrzuje v tom, že se policie posunula od řadových prodejců do distribuční sítě a do vyššího patra. Pakliže někdo má u sebe padesátilitrový sud, který má třicetiprocentní koncentraci metylalkoholu, tak je zřejmé, že se bavíme o úplně jiné rovině než u řadových prodejců,“ uvádí Hruška.

Konec částečné prohibice je tak v České republice v nedohlednu. Ministr zdravotnictví Leoš Heger připouští zmírnění zákazu prodeje tvrdého alkoholu až ve chvíli, kdy nebudou nové případy otravy metylkoholem.

Policisté u Chebu objevili nelegální stáčírnu alkoholu. Zabavili tisíce kolků i lahví alkoholu

Číst článek

„O zrušení zákazu prodeje alkoholu budeme moci uvažovat až ve chvíli, kdy budeme přesvědčeni, že hlavní rizika, kvůli kterým mimořádné opatření ministr zdravotnictví vyhlásil, jsou eliminována. Až tedy dostaneme od příslušných orgánů maximální ubezpečení, že trh je možné otevřít, opatření bude zrušeno,“ říká Ferdinand Polák, náměstek ministra zdravotnictví s tím, že na problému pracují orgány ministerstva zdravotnictví, zemědělství, průmyslu, kontrolní i represivní orgány.

Podle něj by bylo velmi problematické omezit prohibici jen na některé kraje: „Opatření má právě proto smysl, že je plošné a takto výrazné. I s tím vědomím, že nás samotné mrzí, že dopadá na spoustu poctivých obchodníků.“

Prohibice už donutila některé provozovatele barů zavřít nebo omezit provoz

Číst článek

Zákaz prodeje, podávání a nabízení lihovin s obsahem alkoholu 20 a více procent platí od pátku.

Naše úřady kvůli aféře kritizuje norský lékař Erik Hovda, který přivezl do Česka lék pro otrávené. Podle něj nemají metanolovou aféru pod kontrolou, situace je nepřehledná. Naše policie stále neví, kde je zdroj nekvalitního alkoholu.

Prohibice, prázdné regály (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Největší rozruch způsobil bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák. Tvrdí totiž, že moravskoslezští policisté museli padělatele tvrdého alkoholu krýt několik let. Policie by teď podle něj měla prověřit své lidi na nejvyšších postech:

„Mám takový pocit, že někteří jsou stále ještě ve služebním poměru. Dokonce nemohu vyloučit, že působí na Generální inspekci bezpečnostních sborů, která by měla trestnou činnost policistů vyšetřovat.“

Policie a celníci to odmítají. Tvrdí, že kontroly dělali pravidelně.

Policisté na Ostravsku dál pátrají po zdroji otrav metanolem. Na jejich výsledky čekají i havíři

Číst článek

Nejpřísněji na aféru s metylalkoholem zareagovalo Polsko, které zakázalo prodej českých lihovin na svém území. Německé úřady večer rozšířily varovaní před škodlivým alkoholem z Česka na další spolkové země. Do té doby před nimi varovalo pouze Sasko.

Zuzana Kopuletá, Alžběta Havlová, Lucie Husárová 1, Jan Piroch, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme