Bylo to nesystémové, vysvětluje zrušení odvodů a tedy zvýšení příjmů poslanců Čechlovský

Poslanci si zvedli platy i přes původní prohlášení, že s tím nepočítají. V úterý večer, když sněmovna rozhodovala ve stavu legislativní nouze o zvýšení mezd státních zástupců a soudců, zvedla většina zúčastněných ruku také pro zrušení odvodů na zdravotní a sociální pojištění z náhrad. V praxi to znamená, že si poslanci od ledna měsíčně přilepší asi o 5 tisíc korun.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 7. 11. 2012

Poslanecká sněmovna 7. 11. 2012 | Zdroj: ČTK

S návrhem na zrušení odvodů na zdravotní a sociální pojištění z náhrad, tedy z peněz, které zákonodárci dostávají od státu na provoz kanceláře, asistenty a další bonusy, přišel poslanec za ODS a místostarosta Chrudimi Jan Čechlovský.

„Nebyl jsem jediný, kdo byl připraven podat tento návrh. Odvody na pojistné na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění z náhrad je naprosto nesystémové a dá se říci, že je naprosto v rozporu s koncesí zdaňování příjmů,“ vysvětlil Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslanci si ve stavu legislativní nouze zrušení odvodů na zdravotní a sociální pojištění z náhrad. V Ozvěnách dnes jsme o tom mluvili s odborníkem na ústavní právo Jiřím Hřebejkem z Právnické fakulty UK.

Před týdnem poslanci hlasovali o tom, že by se jejich náhrady nedanily vůbec. Část sněmovny byla proti, jako třeba Kateřina Klasnová z Věcí věřejných: „Původním záměrem některých poslanců, byť jim nechci křivdit, bylo, aby se v relativní tichosti ten zákon schválil, včetně těch výhod pro politiky."

Nakonec si zákonodárci prosadili alespoň částečnou výhodu, že ze svých náhrad nebudou platit zdravotní a sociální pojištění. Pro Čechlovského návrh hlasovalo 69 z 94 přítomných poslanců, 21 jich bylo proti. Poslanci ČSSD a KSČM se při rozhodování o normě odhlásili z hlasovacího systému.

Podívejte se, jak jednotliví poslanci hlasovali o novele zákona o platu představitelů státní moci

Číst článek

Výhodu si přitom poslanci schválili ve stavu legislativní nouze, který vyhlásili kvůli platům soudců.

„To načasování je náhoda. Zákon byl projednáván na půdě sněmovny a my jsme korektně dodrželi to, co máme v koaliční smlouvě. Že poslanecké náhrady podléhají zdanění. A institut odvodů na sociální a zdravotní je úplně to samé, jakoby někdo dostal cesťák a odvedlo se z toho pojištění,“ argumentoval poslanec.

Někteří zákonodárci argumentovali také tím, že kdyby neodsouhlasili i zvýšení svých platů, nepodařilo by se prosadit od nového roku ani potřebný základ pro výplaty soudcům a státním zástupcům.

„Nejsem si jist, jestli je tento argument namístě. Spíš bych tady viděl jakousi aroganci. Poslanci se chovají, jak se chovají a nabádají ostatní, aby se chovali jinak,“ uvedl Jiří Hřebejk, proděkan pro magisterské studium a odborný asistent na Katedře ústavního práva PF UK

Zdůraznil, že stav legislativní nouze má svá relativně přesná pravidla. Vyhlašuje ho předseda sněmovny na návrh vlády za mimořádných okolností, kdy jsou zásadním způsobem ohrožena základní práva a svobody občanů nebo bezpečnost státu, nebo hrozí značné hospodářské škody.

„Čili je otázka, jestli je to tady vůbec na místě. Tady bych mluvil nejen o arogantnosti poslanců ale i o nekompetentnosti vlády. Že není schopna něco předložit včas a dohání to instituty, které jsou na hraně ne-li za hranou ústavnosti a slušného chování. Čili nemyslím, že je to konečné řešení, ale že to bude mít nějakou dohru,“ upozornil Hřebejk.

Nové znění zákona teď posoudí senátoři.

Jitka Hanžlová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme