Být prezidentem pro mě bylo poctou, řekl Klaus ve svém posledním projevu

Bylo pro mě obrovskou poctou, že jsem mohl vykonávat úřad českého prezidenta, prohlásil Václav Klaus ve svém posledním projevu, kterým se rozloučil s lidmi a postem hlavy státu. Miloši Zemanovi popřál, aby se mu v „nejednoduché“ nejvyšší ústavní funkci dařilo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Václav Klaus přednesl svůj poslední projev v úřadu hlavy státu | Zdroj: ČTK

Klaus zdůraznil, že se celých 10 let snažil chránit politickou demokracii založenou na soutěži politických stran a svobodné vůli občanů.

Upozorňoval také na rizika evropské integrace. Přiznal, že ne všechno se mu podařilo. „Nemohu říci, že jsem v tom všem uspěl, že mi bylo přáno uspět a že jsem všechno z toho uměl vysvětlit a prosadit. To nebylo v mých silách,“ řekl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslední projev Václava Klause v úřadu prezidenta republiky

Zalitoval, že úsporná opatření přivedla Česko ke zbytečně velké hospodářské stagnaci. Nelíbí se mu ani to, že se do sněmovny dostaly malé politické strany, které prý nebyly na takovou roli připraveny. Přiznal, že se mu nepodařilo doplnit Ústavní soud a ovlivnit jeho složení.

Vyjádřil také názor, že Česká republika přestala být suverénní zemí. Politická integrace Evropy podle něj dosáhla takové hloubky, že Česko nemá prostředky, jak se od nechtěných kroků ochránit.

Vyzval ke zmenšení korupčního prostoru omezením role státu, veřejného sektoru a státního a evropského přerozdělování. Poznamenal, že novoroční amnestii by vyhlásil znovu i přes útoky, které vyvolala.

Hájek: Klaus měl vždy pravdu. To zní jako vtip, směje se novinářka Šustrová

Číst článek

„Obviňování, že část amnestie - vztahující se k případům, které justice nebyla schopna po dlouhá léta, často po více než celé desetiletí, uzavřít - byla mou pomocí zločincům, je jednou z nejodpornějších pomluv, s jakou jsem se během své politické kariéry setkal,“ ohradil se.

Přehrát

00:00 / 00:00

Desetiletý mandát Václava Klause zhodnotili ve Stalo se dnes na Radiožurnálu komentátor Petr Nováček a zpravodaj britské BBC v Praze Rob Cameron

Na závěr svého posledního, dvacetiminutového projevu Klaus ujistil, že se bude se i nadále snažit přispět k lepší budoucnosti České republiky a poděkoval svým příznivcům i odpůrcům a všem lidem.

Desetileté funkční období Václavu Klausovi definitivně skončí dnes o půlnoci. Jeho odchod symbolicky ohlásí zvony Svatovítské katedrály. Bude také svěšena prezidentská standarta. Zítra pak během procesu inaugurace složí slavnostní slib první přímo zvolený český prezident Miloš Zeman.

Václav Klaus a Miloš Zeman v Lánech společně uctili památku T. G. Masaryka

Číst článek

Jana Zemanová, ČRo 1 - Radiožurnál, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme