Bytová družstva a společenství vlastníků doplácejí na neplatiče. Požadují změnu zákonů

Bytová družstva a společenství vlastníků stále častěji řeší problémy s lidmi, kteří neplatí za své bydlení. Organizace se tak dostávají do obrovských dluhů. Požadují proto změnu zákonů. Tu už začala připravovat skupina poslanců a senátorů. Návrh představí příští rok v lednu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídliště Sever v České Lípě | Foto: Tomáš Mařas

Když někdo v domě družstva nebo společenství vlastníků neplatí své závazky, přivádí to do vážných problémů jeho sousedy.

„Doplácí na neplatiče a platí za ně dluhy. V případech vymáhání dluhů některých vlastníků jednotek na společných službách, stojí společenství vlastníků v nerovném postavení zejména vůči zástavním věřitelům,“ popisuje nezávislá senátorka za Stranu zelených Jitka Seitlová

Přehrát

00:00 / 00:00

Bytová družstva a společenství vlastníků se stále častěji potýkají s neplatiči. Více zjišťovala Jitka Hanžlová

Zástavními věřiteli jsou například banky nebo stát. Například poskytovatel hypotéky si může ověřit, zda je jeho klient schopen splácet a půjčku mu nedat. To ale sousedé ve společenství vlastníků nebo družstvu udělat nemohou.

„Je spousta dlužníků, kteří zneužívají děr a skulinek v zákonech k tomu, že dluží cíleně,“ zdůrazňuje předseda Svazu českých a moravských bytových družstev Jiří Bárta. To podle něj může vést ke spirále, kdy se do platební neschopnosti dostanou i další majitelé bytů.

Zástupci bytových družstev a společenství vlastníků by proto chtěli, aby byly jejich pohledávky hrazeny přednostně a aby mohli mít zástavní právo na byt dlužníka. Ministr spravedlnosti za hnutí ANO Robert Pelikán na semináři v Senátu potvrdil, že o problémech ví:

„Nějaká řešení máme. Jde o to vybrat ta nejlepší a najít nejvhodnější a nejrychlejší cestu do našeho platného práva.“

Změnu zákonů začala připravovat skupina poslanců a senátorů. V návrhu bude s největší pravděpodobností i přednostní zástavní právo ve výši 25 procent hodnoty bytu v insolvenčním nebo exekučním řízení pro družstvo nebo společenství vlastníků.

Jitka Hanžlová, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme