Bytový dům v Hradci, který poškodil výbuch plynu, bude možné opravit

Bytový dům v centru Hradce Králové, kterým v neděli ráno otřásl silný výbuch, nečeká demolice. Exploze zásadním způsobem podle statika nenarušila obvodové zdivo a nehrozí zřícení dalších částí domu. Policisté škodu vyčíslili na pět milionů korun. Odpoledne by se do poškozeného domu mohli pro své osobní věci dostat první nájemníci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dům ve Sřelecké ulici | Zdroj: ČTK

Podle statika Františka Futery se v pětipatrovém ve Střelecké ulici domě zřítily dva stropy nad sebou a místy jsou poškozené zdi, dům ale není nebezpečný. Bude však nutné provést celkovou rekonstrukci budovy.

Policisté nadále pokračují v ohledávání místa výbuchu, poté by měli předat dům nájemníkům. Příčina neštěstí je nadále v šetření. Vyšetřovatelé přizvali znalce z oboru plynárenství. Ten vypracuje posudek, který by mohl příčinu objasnit.

Po nedělním výbuchu zemřela třiatřicetiletá žena, dalších šest lidí z domu odvezli záchranáři do nemocnic v Hradci Králové a Praze. Policie explozi vyšetřuje pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení. Pokud by se případnému pachateli prokázala vina, hrozilo by mu až tři roky vězení.

Podle regionálního mluvčího společnosti RWE Luboše Falhaura mohla být za neštěstím porucha na plynovém spotřebiči. "V této oblasti byla kontrola těsnosti prováděna v jarních měsících tohoto roku, to je na našich zařízeních konče hlavním uzávěrem zemního plynu. Podle předběžných informací bylo centrum výbuchu ve druhém patře, což ž ukazuje na domovní rozvody, případně na některý spotřebičů, které musí mít zkontrolované jejich vlastníci," uvedl Falhaur.

Na místě exploze v neděli zasahovaly desítky záchranářů, hasiči záchranné práce s příchodem tmy ukončili. Vyklizení poškozených bytů bude zřejmě pokračovat několik dní. Magistrát města je podle jeho mluvčího Václava Svobody lidem připraven nabídnout náhradní ubytování. O náhradní bydlení zatím žádná z rodin nepožádala.

"Obyvatelé se zatím nastěhovali k příbuzným, otázka je, jak dlouho se jim tam bude chtít zůstat. Předpokládáme, že v nejbližších měsících se přece jenom na město obrátí a byty budou požadovat. Jsme schopni jim okamžitě nabídnout místa v ubytovně na Brněnské ulici, kromě toho město disponuje volnými byty například v centru města," uvedl Svoboda. O případné finanční pomoci postiženým lidem by měla také jednat rada hradeckého kraje.

V nejvážnějším stavu byl po výbuchu sedmaosmdesátiletý muž, kterého s popáleninami převezl vrtulník do popáleninového centra v Praze Vinohradech. Senior utrpěl popáleniny na 88 procentech těla. Výbuch zranil také tři děti ve věku jeden rok, osm a 11 let a dvě ženy. Všichni jsou v hradecké fakultní nemocnici s lehkými až středně těžkými zraněními.

Martin Hromádka, Martin Pařízek, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme