Praha chce soudcům a státním zástupcům odebrat městské byty. Mají spíše sloužit pro sociálně slabé

Hlavní město chce přestat poskytovat městské byty s výhodným nájemným soudcům a státním zástupcům. Město soudům a státním zastupitelstvím nyní poskytuje 81 bytů. V budoucnu by měly zůstat jen zaměstnancům soudu, pokud se vejdou do standardních podmínek pro pronájem městských bytů. Soudci a státní zástupci mají podle dřívějších vyjádření zástupců města dostatek financí, takže nepotřebují zvýhodněné nájemné v obecních bytech.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výrazně zvýhodněné bydlení by se mělo do budoucna vztahovat jen na sociálně slabé skupiny nebo potřebné a nízkopříjmové profese, jako jsou učitelé či zdravotníci. Ilustrační foto | Foto: Filip Jandourek

Podle materiálu, který v pondělí projednají pražští radní, město v současné době poskytuje 38 bytů soudům, z toho 28 je pronajato soudcům, osm zaměstnancům soudu a dva jsou prázdné. Státní zastupitelství mají k dispozici 43 bytů, z nichž 21 využívají státní zástupci a 22 zaměstnanci.

Dohromady 21 z 81 bytů pronajatých soudcům a státním zástupcům mají smlouvy na neurčito, kde bude pro město problematické je vypovědět. Chce proto alespoň postupně zvyšovat nájem.

Nejvíce pronájmů přes Airbnb je v centru Prahy. Nová magistrátní rada chce od společnosti vybírat poplatky

Číst článek

V případě zbylých jednotek, které mají časově omezený nájem, ho v případě schválení dokumentu magistrát neprodlouží. U zaměstnanců bude při prodloužení postupovat podle standardních pravidel.

Pirátská strana na fakt, že dobře placení právníci v Praze využívají byty za nájemné určené nízkopříjmovým skupinám, upozornila poprvé v roce 2017. Pirátský radní Adam Zábranský po letošních volbách uvedl, že chce tento stav změnit.

Město podobné byty poskytuje za nájemné, které se pohybuje v rozmezí 60 a 120 korun za metr čtvereční. Developerská společnost Trigema v poslední statistice uvedla, že průměrné tržní nájemné bez poplatků v Praze ve třetím čtvrtletí loňského roku činilo 345 korun za metr čtvereční. 

Nejde o jediné historické smlouvy, které by radní Zábranský rád přehodnotil. Před časem uvedl, že ve zhruba třech tisícovkách městských bytů platí lidé nájmy hluboko pod tržní úrovní bez konkrétního důvodu. V plánu je proto postupné zvyšování nájmů.

Výrazně zvýhodněné bydlení by se mělo do budoucna vztahovat jen na sociálně slabé skupiny nebo potřebné a nízkopříjmové profese, jako jsou učitelé či zdravotníci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme