Byty ve velkých městech podle MfD prudce zdražují

Mladá fronta Dnes píše o tom, že ceny bytů v mnoha městech za rok stouply o více než deset procent, a zjišťuje důvody, proč se tak stalo. Bursíkovo ministerstvo chystá zákaz topení laciným uhlím, zjistily Hospodářské noviny. Silniční pirát se vykoupil ze zabití lidí a trestu unikne, informuje Právo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Ceny bytů v mnoha městech za rok stouply o více než deset procent, píše Mladá fronta Dnes. Rychlé zdražování se týká hlavně Prahy, ale i Liberce, Olomouce, Brna, Zlína, Pardubic nebo Ostravy. Zatímco starší třípokojový byt s plochou 68 metrů čtverečních stál na konci roku 2005 v Praze necelé dva miliony korun, teď už je to o půl milionu víc.

V Liberci podobný byt v inzerátech nabízejí za milion. To je o 200 000 Kč dráž než před rokem. List údaje uvádí s odvoláním na Institut regionálních informací, který ceny sleduje. A co je příčinou zdražování?

Velká poptávka silné generace, narozené v 70. letech, dostupnost hypoték i zájem cizinců, kteří s byty v Česku spekulují. O třetinu podražily byty v panelových domech! Milionovou hranici už překročily průměrné byty v deseti ze třinácti krajských měst. Realitní makléři a stavebníci do budoucna odhadují roční růst o pět až deset procent, v závislosti na místě. Rostou i ceny bytů v okolních zemích, dodává Mladá fronta Dnes.

O zvyšování cen ještě jednou, tentokrát na stránkách Hospodářských novin. Deník informuje, že statisícům lidí hrozí od příštího roku výrazné zdražení tepla. Ministerstvo životního prostředí totiž chystá vyhlášku, která - pokud bude v navrhované podobě platit - zakáže topit domácnostem i menším teplárnám hnědým uhlím s vyšším obsahem síry.

Podle ministerstva průmyslu by nový předpis vyřadil z trhu uhlí, kterým topí 180 tisíc domácností. Dotkl by se i tisícovky kotelen včetně těch, které vytápějí školy, domovy důchodců nebo sociální ústavy.

Muž, který usedl za volant opilý a při dopravní nehodě zabil dva lidi, unikne trestu. Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká deníku Právo řekla, že viníka už potrestat nelze. Podnikatel z Orlickoústecka se totiž z trestu "vykoupil."

S pozůstalými po obětech se domluvil na mimosoudním vyrovnání a vyplatil jim dva milióny korun jako odškodné. Toto řešení schválila orlickoústecká státní zástupkyně. Podle nejvyšší žalobkyně Vesecké šlo o rozhodnutí nezákonné, ale je v právní moci a už se nedá nic dělat.

Právo na jiném místě informuje, že vdova po zemřelém skladateli Karlu Svobodovi chystá smršť žalob namířených proti médiím. Vendule Svobodové vadí, že nadační fond Kapka naděje i ona sama jsou v posledních týdnech terčem různých nařčení. Podle Svobodové jde přitom o nepravdivá tvrzení. Listu řekla, že její advokátka už podala první žalobu na ochranu osobnosti a další budou následovat.

S radou pro opozdilce, kteří nestihnou včas dojít na finanční úřad, přicházejí Lidové noviny. Tři dny k dobru mají poplatníci, kteří v poslední den, tedy v pondělí 2. dubna, použijí k podání daňového přiznání internet. Pak stačí donést tištěnou verzi na úřad nebo poštu nejpozději pátého.

Tím se dá vyhnout pokutě za pozdní odevzdání formuláře, která může dosáhnout až deseti procent z daně. Pozor: lhůta pro zaplacení daně se tím ale neprodlužuje!

Marián Vojtek, Aleš Kouba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme