Bývalá komunistická prokurátorka půjde znovu před soud

Nejvyšší soud dnes nařídil nové líčení v případu bývalé komunistické prokurátorky Ludmily Brožové-Polednové. Je obviněná z trestného činu spoluúčasti na vraždě čtyř osob v poválečném politickém procesu s popravenou Miladou Horákovou. Vrchní soud v Praze musí kauzu znovu projednat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milada Horáková | Foto: www.totalita.cz

Soud má rozhodnout, jak významný podíl měla na odsouzení Milady Horákové prokurátorka Brožová-Polednová a jestli ji za to ještě po osmapadesáti letech potrestat. Ludmila Brožová-Polednová tehdy byla jednou z pěti prokurátorů, kteří se procesu účastnili.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bývalá komunistická prokurátorka Brožová-Polednová při procesu s Miladou Horákovou

Případ Ludmily Brožové-Polednové se k Nejvyššímu soudu dostal poté, co Mejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká podala dovolání. Nesouhlasila s rozhodnutím Vrchního soudu, který stíhání bývalé komunistické prokurátorky zrušil kvůli promlčení trestného činu, ze kterého je obviněna.

Renata Vesecká trvá na potrestání Brožové-Polednové, protože podle svého mluvčího Pavla Foltána není spokojená s verdiktem soudu kvůli promlčení skutku: "Dovolání směřuje proti usnesení Vrchního soudu v Praze z února tohoto roku, kterým bylo trestní stíhání obviněné doktorky Ludmily Brožové-Polednové zastaveno."

Bývalá komunistická prokurátorka se nedávných soudních stání kvůli svému stáří neúčastnila. Podle její obhajoby o zmanipulování procesu s Miladou Horákovou nevěděla a věřila ve vinu odsouzených. Je skoro jisté, že Brožová-Polednová kvůli svému stáří a zdravotnímu stavu do vězení nepůjde. Podle právních odborníků je ale verdikt soudu důležitý kvůli vypořádání se s minulostí.

Vyrovnali jsme se s komunistickou minulostí? Hlasujte v naší anketě!

Marek Janáč, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme