Bývalá nejmladší politická vězeňkyně přijela do Prahy

Do Česka přijela někdejší nejmladší politická vězeňkyně. Jmenuje se Ngawang Sangdolová a je z Tibetu. Zatčena byla v pouhých jedenácti letech čínskou policií. Ve vězení měla původně zůstat 21 let. O jejím případu se ale dozvěděly mezinárodní organizace bojující za dodržování lidských práv a vyvinuly silný tlak na čínskou vládu. Propuštění na svobodu se dočkala po 11 letech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ngawang Sangdolová | Zdroj: ČTK

Dnes šestadvacetiletá Ngawang Sangdolová je tedy asi tři roky na svobodě. Se svými smutnými vzpomínkami se svěřila Radiožurnálu.

"Byly to nenásilné protičínské protesty. Provolávali jsme jen dvě hesla: Svobodu Tibetu a Dlouhý život Jeho svátosti dalajlámovi. Číňani nás ale označili za kontrarevolucionáře a poslali nás do vězení. Hráli si se mnou jako s hadrovou panenkou, vzali mě za nohy a pověsili hlavou dolů, pak se mnou třískali o podlahu. Čím více jsem trpěla, tím více se smáli."

Jak mladá Tibeťanka dále řekla, dlouhá léta mučení jí pomohla přežít víra. "V dětství jsem sice buddhismus studovat nemohla, ale i přesto jsem cítila, že dalajláma je se mnou. Byl mojí inspirací. On říká, že když ti někdo ubližuje, máš s ním soucítit - nesmíš mu to oplácet. S Číňany jsem tedy soucítit nemohla, ale alespoň jsem v sobě potlačila touhu mstít se. Také jsem věděla, že to, co jsem udělala, bylo správné, a že teď trpím pro svou zemi."

Číňané ovládli Tibet před více než půlstoletím. Tehdy tam během protestů vyvraždili přes 80 000 obyvatel. Dnes je na území Tibetu více Číňanů než Tibeťanů. Přes sto dvacet tisíc jich žije v exilu. Z 6000 tibetských chrámů a klášterů dnes funguje asi pouhých třináct.

Petra Lazáková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme