Bývalá prokurátorka v procesu s Miladou Horákovou má jít na osm let do vězení

Trest za spoluúčast na vraždě Milady Horákové je osm let. Rozhodl o tom dnes Městský soud v Praze, který posuzoval vinu bývalé komunistické prokurátorky Ludmily Brožové-Polednové. Trest si má odpykat ve věznici s dozorem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milada Horáková | Foto: www.totalita.cz

Podle předsedy trestního senátu Brožová-Polednová musela vědět, že tehdejší proces byl řízen tak, aby vyvolal zdání spravedlnosti a přitom zlikvidoval politické odpůrce. Čtyři z nich dostali trest smrti. "Tím spáchala trestný čin vraždy ve spolupachatelství," uvedl předseda senátu Petr Braun.

Soud podle Brauna rozhodl na základě písemných důkazů, z nichž je zřejmé, že Brožová se účastnila porad, na kterých se probíralo, jak proces dopadne. "Tento přípis hovoří o poradě všech intervenujících prokurátorů, tedy i obžalované Polednové," podotkl Braun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Závěrečné líčení přednesené předsedou senátu Petrem Braunem

Rozsudek někteří přítomní bývalí političtí vězni nepřijali. "Já si myslím, že to není dost," komentoval osmiletou sazbu pro Polednovou předseda Klubu Milady Horákové František Šedivý. "Byl to bezprecedentní čin, co ona udělala, a ten rozsudek měl být podle mého názoru nejvyšší," dodal.

Naopak spokojen s rozsudkem je bývalý parlamentní kolega Milady Horákové před rokem 1948 Josef Lesák. "Já jsem nesmírně vděčen předsedovi tohoto senátu a všem jeho členům, že takovýmto způsobem tuto kauzu vyřešili," řekl Lesák.

Rozsudek ale ještě nenabyl právní moci. Obhájce i žalobce si vymínili čas na rozmyšlenou, zda podají odvolání. Avšak ani pokud bude rozsudek potvrzen, Brožová-Polednová si z trestu neodsedí ani minutu. Důvodem je její vysoký věk a špatné zdraví.

Marek Janáč, Pavel Schrötter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme