Bývalá ředitelka ČIŽP: ekozakázky jsou nadhodnocené

Po rezignaci ministra životního prostředí Pavla Drobila se debata jeho k kauze soustředí na to, zda je pravděpodobné, že by ministrův poradce Martin Knetig chtěl poslat půl miliónu do stranické pokladny ODS prostřednictvím zmanipulované zakázky na modernizaci čističky odpadních vod pro Prahu. O tomto podezření informoval premiéra Petra Nečase ředitel Státního fondu životního prostředí Libor Michálek. Drobil se od Knetiga i od Michálka distancoval, přesto je však pravděpodobné, že se za jeho působení na ministerstvu s financemi takto manipulovalo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr životního prostředí Pavel Drobil na tiskové konferenci.

Ministr životního prostředí Pavel Drobil na tiskové konferenci. | Foto: Tomáš Adamec

Podle ředitelky České inspekce životního prostředí za předchozích vlád Evy Tylové funguje Státní fond životního prostředí, zjednodušeně řečeno, jako kanál, kudy přicházejí evropské dotace.

„Na operační program životního prostředí bylo vyčleněno 150 miliard, což je v této oblasti velká částka. Tyto prostředky jsou kofinancovány ze Státního fondu ŽP, kam jdou například finance z pokut od znečišťovatelů, kteří překročili zákon,“ vysvětluje finanční toky Tylová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Eva Tylová mluví o navyšování zakázek na MŽP a programu Zelená úsporám ve Světě o desáté.mp3

Evropské projekty bývají vždy důkladně administrativně ošetřeny Podle Evy Tylové je ale představitelné, že by šlo zakázku na modernizaci čističky nadhodnotit a peníze navíc použít k soukromým účelům.

„Za vlády Martina Bursíka byly na ministerstvu nastaveny transparentní mechanismy, aby k tomu nemohlo docházet. O pražské čistírně nebylo průkazné, kolik má stát, vedly se o tom debaty a částky se pohybovaly od 10 do 20 miliard korun. Projekt je možné nadhodnotit tak, aby se v něm skryly další subdodávky,“ říká Tylová.

Aby se tomu zabránilo, je podle Tylové třeba nastavit mechanismy na Státním fondu životního prostředí tak, aby se ceny projektů posuzovaly transparentně a například se porovnávaly s ostatními.

Ekozakázky jsou stejně předražené, jako stavba dálnic

Po tvrzeních oznamovatele kauzy Libora Michálka, že zakázka na modernizaci čističky pro Prahu byla údajně předražena o tři miliardy korun, chce podle Aktuálně.cz ČSSD údajně koncem ledna nechat otevřít obálky s nabídkami firem, ale vítěz vybrán nebude. Nyní se má uvažovat i o tom, že se změní podmínky tendru, aby do něj mohly vstupovat i menší firmy. Eva Tylové se domnívá, že čím více firem se bude moci přihlásit, tím to věci prospěje.

„Podmínky ale musí být takové, aby zakázku získala firma, která má reference, nesmí to být někdo, kdo byl před nedávnem založen nebo má jen malé zakázky. Ale čím je tendr otevřenější, tím je větší možnost větší variability řešení. Právě u pražské čistírny se hovořilo o několika možnostech řešení, které byly odlišné cenou. Takové otevření tendru je jenom vítané, čím více firem se bud moci přihlásit, tím se dá předpokládat, že poklesne i cena,“ domnívá se Tylová a jako příklad uvádí stavbu dálnic.

„Tam se účastní pouze několik málo společností, které si drží ceny o 10 až 20 procent výš, než je tomu v okolních státech,“ dodává Tylová.

Program Zelená úsporám přijal víc žádostí, než mohl zaplatit

Ministr Drobil tvrdí, že iniciátor podezření z korupce Libor Michálek nezvládl řídit program Zelená úsporám a proto přijal stát víc žádostí, než na kolik má peníze. Chybí údajně 3 až 5 miliard korun. O dotace žádalo celkem deset tisíc domácností. Právě zvýšený zájem občanů je podle Evy Tylové důvodem, že byly prostředky přečerpány.

„Občané začali po roce stagnování žádosti podávat, do toho byl přidán projekt veřejných budov, který je pro společnost potřebný. Je možné, že mohlo dojít k přečerpání žádostí,“ říká bývalá ředitelka České inspekce životního prostředí Eva Tylová, která se zároveň domnívá, že projekt začal správně brzy, protože teď už je trh přeplněný a není jisté, že do fondu připlynou další peníze.

Martina Mašková, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme