Bývalé vedení Národního technického muzea čelí trestnímu oznámení

Ministerstvo kultury podá trestní oznámení na bývalého ředitele Národního technického muzea Horymíra Kubíčka a jeho statutárního zástupce Oldřicha Rambouska. Závěry provedeného auditu zveřejnil ministr kultury Jiří Besser, stejně jako důvody pro trestní oznámení – závažné porušení povinností při správě majetku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní technické muzeum během rekonstrukce. | Foto: Tomáš Adamec

Auditoři charakterizovali chování ředitele Kubíčka a jeho ekonomického náměstka Rambouska přívlastkem „feudální“. Kontrola prokázala, že finančně zvýhodňovali své oblíbence a navzájem si vypláceli tak vysoké odměny, že měli vyšší platy než ministři nebo poslanci.

Podle auditu, který se věnoval hospodaření muzea za posledních dvacet měsíců pod jejich vedením, prokazatelně obrali rozpočet Národního technického muzea o šest milionů korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Michaela Vetešková přináší z Nosticova paláce informace o auditu v Národním technickém muzeu

Kubíček v muzeu stále pracuje, ale ministr Besser s ním chce ukončit pracovní poměr. Pokusí se jej také vystěhovat ze stometrového bytu přímo v budově muzea, za který stále platí 4000 korun měsíčně.

„Co se týče služebních bytů, to byl jeden z těch feudálních excesů pana generálního ředitele Kubíčka. V nájemní smlouvě na byt si vyhradil, že v případě ukončení pracovního poměru s Národním technickým muzeem získá náhradní byt odpovídající kvality. To znamená byt více než sto metrů čtverečních na Letné v Praze,“ uvedl právník organizace Transparency International Petr Jansa, který se zúčastnil kontroly hospodaření.

Přehrát

00:00 / 00:00

Právník organizace Transparency International Petr Jansa sdělil Radiožurnálu praktiky bývalého ředitele NTM Kubíčka

Jansa rovněž potvrdil, že náměstek Rambousek měl s Muzeem uzavřeny dvě pracovní smlouvy a vydělával více, než měl.

„Je připraveno trestní oznámení na Horymíra Kubíčka a na pana Rambouska za porušování povinnosti při správě cizího majetku a dále je připraveno ukončení pracovního poměru s Horymírem Kubíčkem v jakékoli pozici. Dosud mu bylo umožněno tam pracovat, tak jak nám ukládá nabídková povinnost, ve funkci redaktora,“ shrnul Besser chystaná opatření.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr kultury Jiří Besser oznamuje kroky ministerstva po pochybeních vedení Národního technického muzea

Bývalý ředitel se zatím nechce k závěrům auditu vyjadřovat, protože s nimi zatím nebyl seznámen. „Vím jen to, co jsem věděl 19. srpna, když jsem byl odvolán, výsledky auditu jsem nedostal k dispozici, i když jsem o ně dvakrát ústně i písemně požádal,“ řekl ČTK.

Ministerstvo kultury si nechalo udělat audit hospodaření také v České filharmonii, a to z doby, kdy orchestr vedl Václav Kasík dosazený bez soutěže bývalým ministrem Václavem Riedlbauchem. Plánují se i audity v Národní galerii a v Národním muzeu.

„Je potřeba přijmout taková opatření v resortu ministerstva kultury, aby se v jím zřizovaných příspěvkových organizacích takto nikdy nikdo již nechoval a ty audity externí i interní budou v příspěvkových organizacích pokračovat,“ slíbil Besser.

Michaela Vetešková, Ondřej Černý, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme