Bývalí ministři Sacher a Vacek spolupracovali s StB

Exministři vnitra a obrany Richard Sacher a Miroslav Vacek byli tajnými spolupracovníky komunistické vojenské kontrarozvědky, která byla součástí Státní bezpečnosti. Zjistilo to Vojenské zpravodajství, když začalo zpracovávat nově otevřené archivy, které byly původně určené ke skartaci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Vacek, Richard Sacher | Zdroj: ČTK

Pracovníci tajné služby začali prozkoumávat na dvě stovky pytlů s dokumenty před třemi roky, několik málo desítek jich ještě zůstává neotevřených. Na začátku devadesátých let je ukryli bývalí příslušníci komunistické armádní kontrarozvědky, říká mluvčí Vojenského zpravodajství Ladislav Šticha.

"Následovalo deset let, kdy uklizené materiály nikdo nepostrádal, nikdo nehledal a hlavně s nimi nemohl nikdo pracovat. Teprve v roce 2003 informoval tehdejší ředitel NBÚ o nedostatcích v údajích poskytovaných ze strany Vojenského zpravodajství."

Bývalí příslušníci komunistické kontrarozvědky přitom ze současného Vojenského zpravodajství odešli teprve před několika lety.

Nalezenými dokumenty zatím archiváři doplnili na 18 stovek už existujících svazků a spisů. To znamená, že mezi spolupracovníky komunistické tajné služby, nebo těmi, které sledovala, se dosud žádné nové jméno neobjevilo.

Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme