Bývalí političtí vězni vyzývají k zúčtování s komunistickou minulostí

V Jáchymově na Karlovarsku se sešlo několik stovek bývalých politických vězňů. Na pietní akci nazvané Jáchymovské peklo zavzpomínali na svůj smutný osud. Přitom několikrát vyzvali v oficiálních proslovech politickou reprezentaci státu k důslednému zúčtování s komunistickou minulostí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jáchymovský lágr | Foto: geopark.cz

K jejich volání po spravedlnosti se přidal i šéf legislativní rady vlády Cyril Svoboda: "Včera jsem byl v Haagu a mluvil jsem s představiteli Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii a zažil jsem pocit stejné beznaděje, jako jsme prožívali i my, když se díváme na to, zda a do jaké míry byly odsouzeny zločiny komunismu. Nemáme být na co hrdi, máme jenom apelovat na to, že každý zločin má být vždycky potrestán," zdůraznil Svoboda.

Předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová popřála všem bývalým politickým vězňům, aby jim dal pán Bůh pevné zdraví a sílu, aby ještě řadu let na tomto světě prožili. "Jsme živým důkazem doby, kdy vládla totalita a komunismus páchal hrůzy. Ještě jsme neřekli všechno, co jsme říci chtěli," naléhala.

Na území bývalého Československa bylo v 50. letech asi 15 táborů nucených prací s kapacitou až 30 tisíc míst. Prošlo jimi na 100 tisíc vězňů, ze kterých stovky věznění nepřežily.

S osudy mnoha z nich se můžete seznámit v Příbězích 20. století.

Milan Kopp, Růžena Valková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme