Bývalí státní úředníci rozkrádali evropské fondy

Kriminalisté zadrželi osm lidí, kteří chtěli připravit stát o 229 milionů korun. Peníze České republice poskytla Evropská unie z fondu Phare. Mezi obviněnými jsou i bývalí úředníci ministerstva pro místní rozvoj. Skandál spadá do doby, kdy resort řídil předseda Unie svobody-DEU Pavel Němec. Vyšetřování však neprokázalo, že by se na podvodu podílel.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze

peníze | Zdroj: AFP

Na případ jako první upozornil zpravodajský server Aktuálně.cz. Radiožurnál zjistil, že zhruba 200 milionů z ukradené částky se podařilo zmrazit na bankovních kontech. Na zajištění zbytku policisté a státní zástupci pracují.

"Jedná se o podvodné jednání, jehož cílem bylo odcizit částku zhruba 229 milionů korun. Část těchto peněz se nám podařilo dohledat a zmrazit," potvrdil náměstek nejvyšší státní zástupkyně Jaroslav Fenyk.

Mezi obviněnými figurují také bývalý náměstek ministra Pavla Němce a místopředseda středočeské organizace Unie svobody-DEU Petr Forman a někdejší poradce ministra Radim Špaček. Stíhání jsou také lidé z firem, jejichž prostřednictvím byly peníze z fondu Phare proprány.

Mluvčí Pavla Němce Petr Dimun vylučuje, že jeho nadřízený o této činnosti ještě na postu ministra pro místní rozvoj věděl. "Tato věc týkající se fondů na podporu regionů spadala plně do kompetence pouze a jenom pana náměstka Formana. Sama policie vyloučila jakoukoliv spojitost s tehdejším ministrem panem Němcem," uvedl Dimun.

Peníze, z jejichž krádeže je prozatím obviněno osm lidí, Evropská unie přidělila Nadaci pro rozvoj regionů. Jejím jednatelem byl Němcův poradce Špaček. Na podzim 2003 náměstek ministra Forman předložil vedení ministerstva ke schválení plán transformace zmiňované nadace. Ta měla ukončit činnost a zbývající, dosud nevyužité peníze se měly vrátit do fondu Phare.

Obvinění účastníci podezřelé operace ale posléze založili společnost Regionální fondy, na jejíž účty bylo převedeno 144 milionů korun. Přes další firmy byly peníze vyvedeny mimo dosah státu. Stejný postup se opakoval při převodu dalších 85 milionů korun.

Server Aktuálně.cz uvedl, že celou akci naplánoval a připravil bývalý likvidátor Regionálního podnikatelského fondu Ondřej Dvořák. I přes tento fond měla být ukradená částka přelévána. O případ se už začal zajímat Evropský úřad proti podvodům OLAF.

Martin Hromádka, Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme