Bývalou koalici čeká jednání o principech fungování případné nové vlády

Na jakých mechanismech bude fungovat nová vláda? To by mělo být jedno z hlavních témat zítřejšího jednání lídrů bývalé koalice. Na první schůzce v neděli večer se shodli pouze na tom, že mají společnou vůli jednat o nové proevropské vládě. Vše ale nasvědčuje tomu, že cesta k této dohodě ještě bude hodně trnitá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S. Gross a J. Kohout

S. Gross a J. Kohout | Foto: Marta Myšková

Podle představ ČSSD nemají být ve vládním týmu proevropské většiny straničtí lídři ani odstoupivší ministři. To je ale pro křesťanské demokraty těžko přijatelná podmínka.

Oznámení premiéra Stanislava Grosse, že jednání o podobě vlády začíná na "zelené louce", lidovci vnímají jako dobrou příležitost k použití standardních mechanismů pro vznik nového koaličního kabinetu. Odmítáme jakékoli experimenty - zdůrazňuje místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal.

"Česká republika není v situaci, kdy by bylo nezbytné nasadit nějaký experiment, kdy by se z občanů České republiky a z politické scény stali pokusní králíci laboratoře Stanislava Grosse."

Stejně jako KDU-ČSL i unionisté navíc žádají jasné záruky, že sociální demokraté nebudou prosazovat některé zákony s podporou komunistů. Podle představitelů US-DEU proto bude důležité důkladně dojednat i to, jaké strany mají dát nové vládě důvěru.

V tomto směru se šéf poslanců ČSSD Michal Kraus domnívá, že by mohly tři strany bývalé "stojedničkové" koalice uzavřít jednorázový závazek, že to budou právě ony, kdo novému kabinetu důvěru ve sněmovně vysloví.

Český velvyslanec při Evropské unii Jan Kohout, nominovaný ČSSD do čela případné nové vlády, se zítra vrátí do své práce, tedy do Bruselu. Dosud se odmítá vyjádřit ke spekulacím o složení kabinetu, v jehož čele by stál. Nechce vyslovovat žádná jména, dokud nebude mít pravomoc vybírat si.

Hlavním úkolem je podle něj nyní uzavřít dohodu s koaličními partnery, která by se týkala programu vlády a částečně i jejího složení. Připustil pouze, že by kabinet mohl být "štíhlejší" než dosavadní. Chystaná smlouva, nazývaná také jednorázovou, má nahradit vypovězenou koaliční dohodu mezi ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU.

Milada Richterová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme