Bývalý agent BIS pracuje v Karbon Investu

Jan Procházka, bývalý šéf týmu Bezpečnostní informační služby, který měl na starosti ochranu ekonomických priorit země, čelí podezření ze střetu zájmů. Nastoupil totiž do firmy Karbon Invest, která zprivatizovala Ostravsko-karvinské doly. Přitom právě privatizace strategických podniků byla v tajné službě jedním z Procházkových prvořadých úkolů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo BIS | Foto: Jan Rosenauer

Jan Procházka nastoupil do Karbon Investu jako bezpečnostní ředitel na přelomu ledna a února. Ke svému angažmá se odmítl vyjádřit. Miloš Růžička, který zastupuje nového vlastníka společnosti, tvrdí, že Procházka prošel standardním konkurzem. Problém v jeho nástupu do společnosti nevidí. "Pan Procházka prošel náročným výběrovým řízením. V závěrečné fázi se ho účastnili tři velice kvalitní kandidáti. Pan Procházka je vázán slibem mlčelivosti a my nemáme důvod jakkoli pochybovat o tom, že by tomuto slibu nedostál."

Šéf poslanecké komise pro kontrolu civilní kontrarozvědky Jan Klas z ODS ale považuje změnu Procházkova zaměstnavatele za učebnicový příklad střetu zájmů: "Jak vidím, tak špatná personální politika pokračuje, a já myslím, že se dá docela směle prohlásit, že se jedná o klasický příklad střetu zájmů."

Problém, který nastal Procházkovým přestupem do soukromé firmy, kterou ve službě rozpracovával, může ilustrovat i fakt, že krátce po nástupu mu někdo vykradl služební vůz. Bývalý ředitel BIS Jiří Růžek tvrdí, že se stát stále nedokáže o zpravodajské důstojníky po odchodu z tajných služeb postarat. "Rozhodně jsou zde volná místa bezpečnostních ředitelů státních institucí, ale určitě by se našla i jiná uplatnění."

Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme