Bývalý agent StB Pavel Minařík čelí obžalobě z pojišťovacího podvodu

Patrně nejznámější rozvědčík StB Pavel Minařík se dnes od soudu zřejmě dočká dalšího rozsudku. Nejde ale o jeho proslavenou roli agenta, který se vetřel do Rádia Svobodná Evropa s plánem vyhodit ho do povětří. Do vězení může Minařík jít kvůli pojišťovacímu podvodu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Minařík | Foto: Archiv ČRo

Poté, co se soudy dlouhá léta zabývaly Minaříkovou činností agenta a nakonec ho osvobodily, řeší se teď případ, který se odehrál před 13 lety. Pavel Minařík se v roce 1996 pustil do obchodování s optickými vlákny spolu se svými přáteli agenty KGB Petrem Jakovlevičem Menžeresovem a Sergejem Anatolevičem Taraněnkem. Dodávka ale cestou na Ukrajinu shořela a pojišťovna Kooperativa by za ni měla vyplatit 41 milionů korun a teď i úroky z prodlení. Pojišťovna ale tvrdí, že celá věc je podvod a tak ex podplukovníkovi StB Minarčíkovi hrozí 12 let vězení.

Pojišťovna totiž po požáru přišla s podezřením, že v Avii neputovala na východ zásilka drahých optických kabelů, ale laciné kabely v hodnotě několika tisíc korun. Minařík ale tvrdí, že na Ukrajinu posílal kvalitní zboží, v originálním balení s příslušným certifikátem kvality, který ale shořel ve voze.

Obžaloba se opírá o výpověď řidiče kamionu, který sice nejdřív tvrdil, že najel se svojí Avii na olejovou skvrnu, dostal smyk "do něčeho" narazil, auto se vzňalo a i s nákladem shořelo. Pak ale svou výpověď změnil s tím, že mu Minařík a jeho přátelé agenti vyhrožovali, ale že ve skutečnosti to bylo prý tak, že auto na Zakarpatské Ukrajině zastavili a zapálili.

Brněnský soud dnes má tedy rozhodnout, jestli komunistický agent Pavel Minařík nakonec přece jen neskončí ve vězení.

Milan Kopp, Lenka Šumová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme