Bývalý detektiv Komárek mluvil před sněmovní komisí čtyři hodiny, všechno říct nestihl

O reorganizaci části policie jedná už od rána sněmovní vyšetřovací komise. Na uzavřeném jednání čtyři hodiny vypovídal bývalý detektiv ÚOOZ Jiří Komárek. Komise má zjistit okolnosti přípravy reorganizace, která od prvního srpna spojila protimafiánský a protikorupční útvar. Namísto nich vznikla Národní centrála proti organizovanému zločinu. Způsobilo to spor ve vládní koalici, proti reorganizaci se postavilo hnutí ANO.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před sněmovní komisí vypovídal bývalý detektiv ÚOOZ Jiří Komárek | Zdroj: ČTK

Komárek vysvětloval hlavně souvislosti dokumentu, který má údajně dokazovat propojení policejních špiček a podsvětí, který pomáhal sestavovat. Svou výpověď před komisí příliš komentovat nechtěl, řekl jen, že zdaleka nestihl říct všechno, co chtěl.

„Řekl jsem asi jednu třetinu toho, co jsem chtěl komisi sdělit. Vzhledem k tomu, že nebyl čas se k tomu vyjádřit komplexně, tak nebudu odpovídat na žádné otázky,“ uvedl.

Výpověď Komárka před vyšetřovací komisí bude pokračovat 8. září. Předseda komise, poslanec Pavel Blažek z ODS, Komárkovo vystoupení před výborem ocenil:

„Panu Komárkovi chci poděkovat za maximální věcnost. Měl to v hlavě naprosto zesumírované. Pokud jde o kvalitu výslechu, mám z toho dobrý dojem. Pan Komárek se vyjadřoval k určitým věcem. Pokud jde o pana policejního prezidenta, jde nám o jednoduché otázky: Proč teď a proč takto? Nesouvisí to úplně s tím, co říkal pan Komárek do všech detailů.“

Nyní mluví před komisí policejní prezident Tomáš Tuhý, přijít by měl i jeho náměstek Zdeněk Laube.

Podle Blažka od nich budou chtít poslanci hlavně slyšet, proč se rozhodli přistoupit k policejní reorganizaci a proč právě letos v létě. Přijít by měl i náměstek ředitele Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Vild.

Dokument prý zveřejnit nejde

Komise chtěla původně jednat i o tom, jestli dokument, který má údajně dokazovat propojení špiček policie a podsvětí, zveřejnit.

Zveřejnění chtěl navrhnout člen komise Bohuslav Chalupa z hnutí ANO. Podle občanského demokrata Pavla Blažka se o tom ale nakonec ani nemluvilo, dokument se podle něj teď zveřejnit nedá.

„Já sám bych byl nejradši, kdyby se ta zpráva zveřejnila, protože nejhorší je, když se z toho objevují občas nějaké kousky, jdou fámy a je z toho málem nějaká pohádková, strašně tajuplná záležitost. Nicméně podle mého názoru nám zákony nedovolují, abychom to zveřejnili. A já jsem fakt poslední, kdo by chtěl jakýmsi způsobem kazit práci orgánů činných v trestním řízení,“ řekl Blažek.

Komise dnes jedná potřetí. Olomoucký vrchní žalobce Ivo Ištvan a bývalý ředitel protimafiánského útvaru Robert Šlachta vypovídali na uzavřeném jednání zhruba devět hodin koncem července. Ani jeden z nich to ale nechtěl příliš komentovat.

Komise si hodlá pozvat například nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, ten by měl přijít 31. srpna.

Sněmovní vyšetřovací komise je sedmičlenná, každá strana v ní má jednoho zástupce. S výsledky chce přijít do konce října.

Předseda sněmovní vyšetřovací komise Pavel Blažek (vpravo) a bývalý detektiv ÚOOZ Jiří Komárek | Foto: ČTK

Jana Čermáková, Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme