Bývalý hejtman za ANO Vondrák zakládá nové hnutí. V krajských volbách chce spolupracovat se STAN

Bývalý hejtman Moravskoslezského kraje zvolený za ANO Ivo Vondrák zakládá nové hnutí O.k. (Osobnosti pro kraj). V nadcházejících krajských volbách bude spolupracovat s hnutím STAN. Jejich cílem je získat minimálně desetiprocentní podporu voličů. Vondrák to ve čtvrtek řekl novinářům v Ostravě při představení nového hnutí.

Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisková konference ANO před jednáním Poslanecké sněmovny

Tisková konference ANO před jednáním Poslanecké sněmovny | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ambicí je, aby se uskupení kandidující pod názvem Starostové a Osobnosti pro kraj podílelo na vedení kraje, v jehož čele stál Vondrák od roku 2016 do loňského června. Vondrák bude lídrem kandidátky.

Bývalý hejtman, který je také poslancem, byl do čela kraje zvolen za ANO. Byl ale dlouhodobým kritikem tohoto hnutí, přičemž jeho spory s ním vyvrcholily po volbě prezidenta, v níž Vondrák veřejně podpořil nynějšího prezidenta Petra Pavla na úkor svého tehdejšího stranického šéfa a bývalého premiéra Andreje Babiše. Posléze opustil hnutí i poslanecký klub ANO a nakonec rezignoval i na funkci hejtmana, když hrozilo, že ho zastupitelstvo odvolá.

K Vondrákovi přešla další moravskoslezská zastupitelka z ANO. Jeho klub má tak už pět členů

Číst článek

„Jak říkáme i společně s našim koaličním partnerem (STAN), že je to minimum (podpory) deset procent. Co bude nad deset procent, budeme považovat za úspěch, ale samozřejmě ten skutečně kvalitní úspěch nebo něco, co budu považovat za důležité, je, abychom byli ti, kteří budou u toho, kdo bude sestavovat budoucí radu kraje a vedení kraje,“ uvedl Vondrák. Podle něj by uskupení nebylo ochotno spolupracovat například s SPD nebo KSČM.

S hnutím ANO ale podle něj bude nutné jednat. „Je to skutečně o tom, kdo bude kandidovat, kteří lidé budou chtít být v tom vedení. Jsou tam lidé, se kterými nemám problém, a se kterými jsem připraven spolupracovat. Jsou lidé, u kterých je to samozřejmě problematické. Nechtěl bych vnášet osobní rozměr do toho, kdo bude budoucím koaličním partnerem,“ podotkl Vondrák.

Pro registraci hnutí potřebuje nasbírat 1000 podpisů. Jeho zástupci uvedli, že by neměl být problém tuto podmínku splnit. Hnutí by se chtělo registrovat do konce ledna. Zatím má v plánu kandidovat v podzimních krajských volbách, se zapojením do senátních voleb, které se letos rovněž konají, nepočítá. Vondrák ale nevyloučil, že by se v budoucnu hnutí mohlo rozšířit i za hranice regionu, případně se zapojit například do sněmovních voleb. Vše ale bude záviset na tom, jak se mu podaří uspět v kraji.

Kromě Vondráka se na kandidátce objeví například podnikatel a manažer a bývalý generální ředitel společnosti Vítkovice, a.s. Libor Witassek, krajský zastupitel Zdeněk Karásek, lékař Ondřej Němeček, specialistka na péči o duševní zdraví Lenka Holková nebo analytik Daniel Konczyna. Mezi priority hnutí patří například podpora průmyslu a inovací, zastavení odlivu obyvatel z regionu nebo zkvalitňování zdravotní péče.

Krajské volby v Moravskoslezském kraji vyhrálo v roce 2020 hnutí ANO, když získalo 24 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhá skončila ODS s deseti mandáty. Třetí Piráti získali devět zastupitelů. Čtvrtá KDU-ČSL má sedm mandátů. Na pátém místě byla SPD s šesti zastupiteli, šestá ČSSD s pěti mandáty a sedmou příčku obsadila KSČM se čtyřmi zastupiteli.

Uskupení STAN, které v minulých volbách kandidovalo spolu se Zelenými a Nezávislými, se do krajského zastupitelstva nedostalo, získalo 4,3 procenta hlasů. Vondrák v minulých volbách získal 9927 přednostních hlasů, což bylo nejvíce ze všech kandidujících v regionu. Po volbách vznikla v kraji koalice vítězného hnutí ANO s ODS kandidující společně s TOP 09, s lidovci a nově proti předchozímu volebnímu období se sociálními demokraty.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme