Bývalý hlavní hygienik Michael Vít stane před soudem. Hrozí mu až 10 let vězení

U obvodního soudu pro Prahu 2 dnes začíná hlavní líčení v případu bývalého hlavního hygienika ČR Michaela Víta. Je obžalován ze dvou trestných činů z dob jeho působení na postu hlavního hygienika. Podle vyšetřovatelů nezákonně zaplatil za konzultace manželovi své podřízené. Státu měl způsobit škodu zhruba dva miliony korun. Hrozí mu až deset let vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní hygienik ČR Michael Vít | Foto: Anna Duchková

Vyšetřovatelé bývalého hlavního hygienika podezřívají od loňského března, že ministerstvu zdravotnictví způsobil zhruba dvoumilionovou škodu. Policisté Víta obvinili poté, co na něj podala trestní oznámení česká pobočka Transparency International.

„Ministerstvu zdravotnictví poskytoval v předchozích letech bývalý poslanec pan Otakar Vychodil poradenské a analytické služby, aniž by za tím účelem vypsalo ministerstvo zdravotnictví výběrové řízení. Přičemž byly zpětně zfalšovány dokumenty dokládající, že toto řízení vlastně bylo vypsáno. V tom byla podstat trestného činu,“ vysvětluje právník TI Vladan Brož.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bývalý hlavní hygienik Michael Vít jde před soud. Případ sleduje reportér Petr Sehnoutka

Exposlanec Otakar Vychodil se zřejmě k zakázce dostal proto, že byl manželem Vítovy podřízené. Navíc vyšetřovatelům vadí to, že Vít nechal zaplatit dva miliony za konzultace externistovi, když na to měl na ministerstvu celý zvláštní odbor.

Před soudem v Praze 2 se tak bude zpovídat ze dvou trestných činů. Mluvčí soudu Marcela Pröllerová upřesňuje, že je obžalován ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku. „Přičemž mu hrozí trest odnětí svobody v trvání od tří do 10 let,“ upřesňuje mluvčí

Michael Vít jakoukoli vinu popírá. S médii ale nekomunikuje. Tehdejší ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09 několik měsíců váhal, než loni na podzim vybral hygienika nového.

Michael Vít pak dostal jeden z manažerských postů ve Státním zdravotním ústavu. Šéfuje odbornému centru hygieny práce a pracovního lékařství.

Petr Sehnoutka, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme