Bývalý klatovský primář trpící psychickou poruchou prý týral dětské pacienty

Bývalý primář dětského oddělení klatovské nemocnice Jiří Havránek údajně týral dětské pacienty. Policie zaznamenala deset případů dětí ve věku do dvou let, kterým píchal velké dávky uklidňujících léků. Některé málem zemřely. Případ policie ale odložila, protože podle znalců trpí lékař psychickou poruchou a jednal v nepříčetnosti. Havránek navíc nadále pracuje v oboru. Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka je to ‚díra v zákoně‘.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krajská nemocnice Pardubice - dětské oddělení

Krajská nemocnice Pardubice - dětské oddělení

Dvaačtyřicetiletý Jiří Havránek, který byl od května 2012 do května 2013 primářem dětského oddělení klatovské nemocnice, měl dětem píchat tolik uklidňujících léků, že zkolabovaly. Lékaři je museli intenzivně oživovat. Na případ upozornil deník Právo.

Vyšetřování pak ukázalo, že Havránek trpí bipolární afektivní poruchou, což je vážná duševní nemoc známá jako maniodepresivní psychóza. Ta ho také paradoxně zachránila od trestního stíhání, protože v době činů jednal podle vyjádření znalců v nepříčetnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Primář dětského oddělení klatovské nemocnice prý týral dětské pacienty. Případ sleduje redaktorka Marcela Hálová.

U výslechu Havránek dokonce tvrdil, že se snažil o zavádění moderních medicínských postupů a že svých dovedností využíval vždy jen ve prospěch dětských pacientů.

S ohledem na výsledek znaleckého zkoumání osobnosti Jiřího Havránka policisté případ odložili. „Podle znaleckého posudku muž nemohl rozpoznat škodlivost svého konání, a proto policie případ odložila,“ uvedla mluvčí klatovské policie Dana Ladmanová.

Policisté nicméně poukázali na to, že ačkoliv Havránek o svém zdravotním stavu věděl, pracuje ve svém oboru dál. Po odchodu z Klatov je zaměstnaný jako primář dětského oddělení v nemocnici v Rakovníku. S maniodepresivní psychózou přitom lékař vykonávat svou profesi nesmí.

Potvrzení o zdravotní způsobilosti

„Maniodepresivní psychóza je v seznamu nemocí, které vylučují zdravotní způsobilost k výkonu povolání lékaře. Problém ovšem je, že diagnózu nemá nikdo napsanou na čele. A pokud není podezření, že dotyčný je nemocný, pak není povinen to, že je zdráv, dokládat,“ vysvětlil předseda České lékařské komory Milan Kubek.

Lékař podle něj musí prokázat zdravotní způsobilost na začátku svého zaměstnání. Když svou lékařskou praxi nepřeruší a změní jen zaměstnavatele, potvrzení dokládat nemusí. „Když nastupujete k novému zaměstnavateli, tak to není vaše povinnost. Což je zákonná chyba,“ uvedl Kubek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Psychicky nemocný primář prý týral dětské pacienty. Šéf ČLK Milan Kubek vysvětlil, jak se dá podobným případům předejít.

„ČLK nemá ze zákona právo žádat od lékařů, aby dokládali potvrzení o zdravotní způsobilosti. Toto právo má pouze krajský úřad v situaci, kdy lékař žádá o otevření soukromé praxe. A toto právo má zaměstnavatel, pokud získá podezření, že lékař či zdravotník není dále zdravotně způsobilý. Pokud by to pak nedoložil, je to důvod k ukončení pracovního poměru,“ upřesnil.

Podle ministra zdravotnictví za ČSSD Svatopluka Němečka chybí mimo jiné registr zdravotních pracovníků:

„V České republice bohužel neexistuje registr zdravotních pracovníků. My jsme avizovali, že je to jeden z našich cílů. Registr jsme chtěli zrealizovat a zprovoznit ve spolupráci s Českou lékařskou komorou tak, aby každý poskytovatel zdravotní péče, který si bude chtít ověřit, zda zdravotník splňuje vše, co splňovat má, měl poměrně jednoduchou možnost kontroly.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Bývalý klatovský primář trpící psychickou poruchou prý týral dětské pacienty. K případu se vyjádřil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček

Jiří Havránek je teď primářem dětského oddělení rakovnické nemocnice. Její vedení o psychické nemoci lékaře nevědělo. Podle ředitele nemocnice Jaromíra Bureše ale oddělení funguje dobře.

„Já tady po dobu jeho činnosti a vůbec činnosti dětského oddělení pod jeho vedením tyto indicie nemám a nebyly tady stížnosti tohoto charakteru. Musím říct, že pod jeho vedením oddělení fungovalo standardně, on navázal na dobrou práci svého předchůdce,“ uvedl.

Bureš Radiožurnálu také řekl, že vše předal právníkům, kteří budou postupovat v souladu s pracovním právem. Vzhledem k tomu, že bipolární afektivní porucha není slučitelná s lékařským povoláním, dá se očekávat, že Jiří Havránek dostane výpověď.

V současné době je Jiří Havránek v pracovní neschopnosti kvůli ortopedickému problému.

Marcela Hálová, Květa Moravcová, Veronika Sedláčková, Michaela Vydrová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme