Bývalý komunistický politik Hoffmann má nastoupit do vězení

Bývalý vysoký komunistický funkcionář Karel Hoffmann má dnes nastoupit do pankrácké věznice. Strávit by tam měl čtyři roky za to, že v noci na 21. srpna 1968 nechal zastavit rozhlasové a televizní vysílání. Jestli skutečně půjde za mříže a stane se nejstarším vězněm v Česku, bude záležet na výsledku lékařské prohlídky a také na rozhodnutí prezidenta Václava Klause, který zvažuje udělit Hoffmannovi milost.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Hoffmann

Karel Hoffmann | Foto: ČRo

Prezident se odvolává na velké množství žádostí o milost pro Hoffmanna a Radiožurnálu také řekl, že za srpen 1968 je potřeba soudit ty, kteří půl milionu vojáků pozvali. Odsoudit někoho, kdo porušil telekomunikační zákon je prý něco úplně jiného.

"Zdá se mi zvláštní, abychom po 36 letech posílali do vězení někoho, kdo porušil telekomunikační zákon. Ptáte-li se mne, zda o tom uvažuji, tak říkám uvažuji, ale k rozhodnutí jsem nedospěl," uvedl prezident.

Klause navíc uvádí do rozpaků Hoffmannových 80 let. Tak staří lidé v českých vězeních nejsou, jak si ověřil na vězeňské správě. Sám Hoffmann mluví o potížích se srdcem, žílami, prostatou a dýcháním.

Úřad pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu Hoffmanna nejprve v roce 1995 obvinil spolu s dalším vysokými komunisty Jakešem a Lenártem z vlastizrady za to, jak jednali při okupaci Československa v srpnu 1968.

Vrchní soud v Praze loni Jakeše a Lenárta v létě obžaloby zprostil. Nepodařilo se totiž prokázat, že bývalí komunističtí funkcionáři dopustili v souvislosti se srpnem 1968 něčeho nezákonného.

Právě proto, aby mohla vzniknout nová vláda, měli někteří tehdejší politici pozvat vojska Varšavské smlouvy. Protože se ale nedostaneme k řadě dokumentů z moskevského archivu, bylo prokazování toho, na jakých jednáních byli a jaký názor prosazovali, velmi obtížné.

Hoffmann dostal čtyři roky za to, že v noci na 21. srpna 1968 nechal zastavit rozhlasové a televizní vysílání. Chtěl tím zabránit zveřejnění stanoviska předsednictva Ústředního výboru Komunistické strany Československa, které intervenci odsoudilo.

Hoffmann se naopak snažil, aby první zprávou, která se k posluchačům donese, bylo prohlášení, které invervenci schvalovalo. Svůj příkaz ale hájil tím, že chtěl dodržet pravidelnou technickou přestávku.

Žalobci se nakonec nepodařilo prokázat, že Hoffmann dal odpojit vysílání rozhlasu a televize na přání Moskvy. Byl tedy odsouzený za sabotáž. Je tak jediným z aktérů tehdejších událostí, který byl potrestán.

Blanka Černá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme