Bývalý náměstek středočeských nemocnic Bušina odmítá spojení s kauzou Rath

Bývalý investiční náměstek středočeských krajských nemocnic Filip Bušina opět odmítl jakékoli spojování s případem stíhaného někdejšího středočeského hejtmana Davida Ratha. Bušina se také snažil vyvrátit pochybnosti o svém přímém spojení se dvěma stavebními firmami, které se ucházely o veřejné zakázky středočeských nemocnic.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý investiční náměstek středočeských krajských nemocnic Filip Bušina | Foto: ČTK

Filip Bušina řekl, že stavební firmu, která se ucházela o zakázky Středočeského kraje, vlastnil jen částečně – byl jejím akcionářem, ale neseděl v dozorčí radě ani v představenstvu.

Když byl investičním náměstkem středočeských nemocnic, firma podle něj žádné zakázky od kraje nezískala. U druhé společnosti ale Bušina přiznal, že soutěžila asi o 12 zakázek pro krajské nemocnice, ale pouze za „obvyklou cenu“.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Ozvěn dne byl bývalý investiční náměstek středočeských krajských nemocnic Filip Bušina a redaktorka Aktuálně.cz Sabina Slonková

Bušina také reagoval na televizní vystoupení předsedy NS-LEV21 Jiřího Paroubka z 15. května. Paroubek řekl, že právě Bušina měl policii navést na stopu k Davidu Rathovi. Bušina to jednoznačně odmítl a označil to za lež. Uvažoval kvůli tomu prý i o podání trestního oznámení, které ale nakonec nepodal.

„S Policií ČR jsem v kontaktu pouze co se týče jednotlivých obvinění z let 2009 a 2011. Co se týče Davida Ratha a obvinění, ve kterém momentálně figuruje, tak o tom já de facto vůbec nevěděl do té doby, než jsem se dozvěděl, že byl zadržen a že je v cele předběžného zadržení,“ tvrdí Bušina.

Bušina byl poradcem hejtmana Ratha pro oblast investic v letech 2008 a 2009. Během jeho působení ve středočeských nemocnicích pomáhala s výběrovými řízeními firma Executive Project Group, kterou Bušina spoluvlastnil.

„Společnost Executive Project Group, kterou jsem vlastnil a tendrovala na středočeských oblastních nemocnicích ještě před mým nástupem na kraj, jsem prodal ještě před tím, že než jsem nastoupil do pozice investičního náměstka. Nicméně ano, tato společnost nadále tendrovala projekty pro jednotlivé oblastní nemocnice,“ připustil Filip Bušina.

Na firmu však prý už neměl žádný vliv ani ji už nevlastnil, což doložil smlouvou, kterou předložil na tiskové konferenci.

„Zároveň jsem odkazoval na to, že tato společnost měla prověrku na stupeň důvěrné. Což znamená, že jakákoli změna ve statutárních orgánech – dozorčí rada, představenstvo, vlastnictví obchodního podílu – se musí deklarovat na Národním bezpečnostním úřadě tak, aby nebyla tato prověrka odebrána,“ říká Bušina.

Podle něj měla společnost Executive Project Group, později přejmenovaná na ML Compet, tuto prověrku až do loňského roku. Popírá, že by následnická společnost ML Compet, která pracovala pro kraj, byla nyní v souvislosti s kauzou Davida Ratha vyšetřována.

„Společnost (ML Compet – pozn. red.) soutěžila pouze pro oblastní nemocnice. Nicméně si zřídila dceřinou společnost, která následně vyhrála tendr a soutěžila pro středočeský krajský úřad,“ přiznává Filip Bušina.

Důkaz o propojení chybí

Podle investigativní redaktorky deníku Aktuálně.cz Sabiny Slonkové, která se kauze dlouhodobě věnuje, je opravdu možné, že Bušina nemá s nynější kauzou Davida Ratha nic společného. Podle ní nebyly vztahy Bušiny s obviněným Rathem a Pancovou v poslední době právě ideální.

„V tuto chvíli není žádný důkaz o tom, že Filip Bušina byl jakýmkoli způsobem hybnou silou v této kauze. Každopádně je zřejmé, že ten, kdo konstruoval trestní oznámení, které formálně celou policejní akci, na jejímž konci byl zatčen David Rath, odstartoval, měl detailní znalost zakázky na buštěhradský zámek,“ míní Slonková.

V trestním oznámení jsou totiž přímo vyjmenovány osoby, které byly do zakázky zapojeny a které z ní měly mít nějaký zisk.

„Pan Bušina byl stíhaný od roku 2009 za daňové úniky, které se postupně rozšířením obvinění vyšplhaly až na částku 630 milionů korun. Letos v únoru policie ukončila vyšetřování a snaží se dostat případ k soudu. Padl tam návrh na obžalobu, takže je otázka, jestli soud případnou obžalobu přijme, či nikoli,“ připomíná Sabina Slonková.

Pavel Pavlas, Mirko Kašpar, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme