Bývalý nucený správce VZP dostal dva roky podmíněně. Podle soudu se pokusil zneužit svou pravomoc

Soud vyměřil dvouletý podmíněný trest někdejšímu nucenému správci Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Antonínu Pečenkovi za uzavření smlouvy o smlouvě budoucí s firmou Proton Therapy Centre Czech. Podle rozsudku pražského městského soudu se lékař pokusil zneužít svou pravomoc při snaze o vybudování protonového centra. Verdikt je pravomocný. Lze proti němu podat pouze mimořádný opravný prostředek, a to dovolání k Nejvyššímu soudu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Někdejší náměstek ministra zdravotnictví Antonín Pečenka (vpravo) před jednáním soudu | Foto: Iveta Záleská

Pečenka smlouvu podepsal v roce 2006 jen několik dní předtím, než ve funkci nuceného správce skončil. Dokument předpokládal uzavření další smlouvy, která by tehdy ještě neexistujícímu protonovému centru garantovala po dobu 15 let hrazení léčebných výkonů pro 1650 pacientů ročně.

Podmínka pro bývalého nuceného správce VZP Pečenku. Ratha jako svědka soud nepovolil

Číst článek

Cena léčby měla podle plánovaného dlouhodobého kontraktu vyjít na více než 12 miliard korun. Pojišťovna však na požadavky zakotvené ve smlouvě o smlouvě budoucí odmítla přistoupit a vyhrála následný spor o platnost dokumentu. Smlouvu o úhradě péče nakonec s centrem uzavřela po intenzivních jednáních teprve loni.

Pečenka podle pravomocného rozsudku svůj postup náležitě neprojednal a dokument hned potvrdil razítkem ministerstva zdravotnictví. "Smlouvu uzavřel o své vůli, nevěděl o tom nikdo z VZP," podotkl dnes předseda senátu Jan Kareš. Dodal, že Pečenka postupem porušil důležité zásady i povinnosti nuceného správce, který měl bránit v plýtvání peněz VZP.

Připraven na odvolání

Pečenka svou vinu důrazně odmítá. Před soudy se hájil tím, že chtěl v Česku zavést nejmodernější technologii léčby. Ze soudního jednání se v pátek omluvil. Řekl, že je v případě neúspěchu svého odvolání připraven obrátit se nejen na Nejvyšší soud, ale až k Evropskému soudu pro lidská práva.

Odvolací soud měl na stole kauzu potřetí. V předchozích dvou případech zrušil rozsudky, které Pečenku zprostily obžaloby nebo označily jeho stíhání za promlčené.

VZP se také po Pečenkovi domáhala náhrady nákladů vynaložených na spory s centrem. Soud ji však dnes odkázal, aby se odškodnění domáhala v civilním sporu.
Protonová léčba se doporučuje například pro léčení nádorů mozku. Metoda je vysoce přesná a šetrná, podle kritiků však také drahá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme