Bývalý pohraničník za smrt Němce pykat nebude

Brněnský krajský soud zprostil obžaloby z vraždy bývalého pohraničníka Josefa Mlčouška. Šestapadesátiletému dělníkovi z Vyškova hrozilo až 15 let vězení za to, že v srpnu 1967 podle obžaloby zastřelil Richarda Schlenze z Německé demokratické republiky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

státní hranice

státní hranice | Foto: Jan Rosenauer

Pole žaloby se Schlenz se koncem srpna rozhodl s přáteli prchnout do Rakouska. K přechodu si vybrali místo pod hradem Děvín, kde se stéká Dunaj s Moravou. Středem toků tehdy vedla československo-rakouská hranice.

Němci přijeli na místo ve svém voze BMW. Přes jeho střechu překonali zábranu a vrhli se do Moravy. Běženců si všimli pohraničníci, vojín Mlčoušek a jeho nadřízený, Slovák Jozef Hudák. Po Němcích vypálili ze samopalů 48 střel. Jedna z kulek zasáhla Schlenze do hlavy.

Žalobce tvrdil, že Schlenze zastřelil Mlčoušek, který vystřílel většinu nábojů. Podle soudkyně však neexistují žádné jednoznačné důkazy, které by obžalovaného usvědčily. Jisté je, že Schlenz zemřel na rakouském území. Hlídka pohraničníků tak bezpochyby přinejmenším porušila předpisy, protože střílela na území cizího státu.

Státní zástupce Zdeněk Adámek se zprošťujícím rozsudkem nesouhlasí a na místě se proti němu odvolal. "Domnívám se, že ty důkazy, které byly opatřeny, pokud by byly hodnoceny ve všech vzájemných souvislostech, pak by jich byl dostatek, aby bylo možné učinit závěr o vině," vysvětlil státní zástupce důvody odvolání.

Mlčouškův obhájce Lukáš Wimětal se ale domnívá, že další projednávání případu nic nového nepřinese. "Vzhledem k tomu, že žádné nové materiály, které by mohly sloužit jako podklad k vypracování jakéhokoliv znaleckého posudku, nejsou k dispozici, neboť se jedná o záležitost historicky starou, tak nepředpokládám, že by mohlo dojít k zásadnímu zvratu," uvedl obhájce.

Wimětal upozorňoval i na to, že obžalovaný jako voják musel použít proti prchajícím zbraň, jinak by se sám vystavil nebezpečí trestního stíhání. Sám Mlčoušek tvrdí, že pálil před prchající, aby je zastrašil a přiměl k návratu. "Jsem nevinen a nikoho jsem nezabil," řekl před vynesením rozsudku bývalý pohraničník.

Smrt mladíka způsobila v 60. letech ochlazení československo-rakouských vztahů. Zatímco představitelé Československa tvrdili, že pohraničníci dělali svoji práci, Rakušané kritizovali nepovolený vstup cizí armády na své území.

V letech 1948 až 1989 bylo na hranicích s Německem a Rakouskem zastřeleno při útěku 174 lidí. Kvůli těmto případům dosud stanulo před soudem 18 bývalých pohraničníků, 16 bylo zproštěno viny, dva dostali podmíněný trest. Dalších sedm bývalých pohraničníků nyní čeká na soud.

Vladan Dokoupil, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme