Bývalý policista dostal za čtyři přepadení bank 7,5 roku vězení

Vysoké dluhy a strach o práci přivedly bývalého policistu Jindřicha Krbce k loupení. Krajský soud v Ústí nad Labem mu za čtyři loňská přepadení bank v Oseku a Krupce vyměřil 7,5 roku ve vězení a náhradu škody přes půl milionu korun. Krbec se k činům přiznal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté v akci | Foto: Honza Ptáček

Krbec před soudem tvrdil, že loupežemi v celkové výši přes milion korun chtěl řešit své vysoké dluhy.

Soudce Ivan Elischer ale upozornil na to, že Krbec většinu z milionového lupu utratil v ruletě s naivní představou, že získá víc. Jen malou část z ukradených peněz poslal na účet společnostem, kterým dlužil.

Soudní senát se shodl se žalobcem v tom, že jako policista znal policejní metody a přepadení si důkladně naplánoval, včetně toho, že se ihned zbavoval věcí, které při činu použil. Neuvěřil tedy Krbcovu tvrzení, že každé přepadení mělo být to poslední.

Soudce ani obhájkyně také neuvěřili výpovědím Krbcových kolegům, kteří popřeli, že by jim v době loupeží splácel část dluhů. Rozsudek není pravomocný, obě strany si vzaly čas na rozmyšlenou.

Státní zástupce Zdeněk Hamr přesto považuje verdikt za přiměřený. Stejně jako soudce upozornil na to, že Krbec při přepadeních využíval znalosti práce policie.

„Tyto útoky na banky plánoval a zejména orgánům činným v trestním řízení ztěžoval svá odhalení. Například nepoužíval mobilní telefon, věcí, které používal, se po spáchání trestného činu zbavil, měnil registrační značky u vozidel,“ popsal Hamr.

Podle soudce Ivana Elischera přitížilo Krbcovi při vyměřování trestu to, že byl policistou: „My jsme především vyšli z toho, že je to policista. Míra odolnosti vůči trestné činnosti musí být vyšší, také u něj předpokládáme jisté vyšší právní vědomí než u běžné populace.“

„Musel si být vědom toho, že když si půjčuje a nebude mít na splácení, do jaké situace se může dostat. Navíc i způsob řešení, který zvolil, vůbec neodpovídá myšlení policisty. To všechno se mu samozřejmě přičetlo k tíži,“ vysvětlil soudce Elischer.

Gabriela Hauptvogelová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme