Bývalý poslanec Kraus má podle MfD novou verzi kakaové aféry

Takzvaná kakaová aféra Michala Krause pokračuje. Mladá fronta Dnes píše, že bývalý poslanec ČSSD přišel s dalším vysvětlením případu. Lidové noviny zjistily, že rakouské úřady se chystají na nelegální ošetřovatele z České republiky. Hospodářské noviny nahlédly do seznamu sponzorů občanského sdružení Tomáše Julínka. Právo připomíná, že začala burčáková sezóna.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Půl roku po vyvrcholení takzvané kakaové aféry přišel exposlanec ČSSD Michal Kraus s novým vysvětlením. Mladé frontě Dnes řekl, že ho má zbavit všech podezření. Kraus teď tvrdí, že necelé dva milióny nebyly ani jeho, ani podnikatele Františka Riga. Kraus si je prý půjčil od pardubického obchodníka s dřevem, kterého ani neznal. Peníze pak vložil na účet své matky a odeslal jako zálohu ghanské privatizační agentuře.

I když směnku podepsal Kraus, za vrácení peněz se prý zaručil Rigo. Když se ale ukázalo, že půjčku jen tak nesplatí, půjčil si Kraus znovu - tentokrát od svého kamaráda, aby peníze vrátil původnímu věřiteli. Žádný hmatatelný důkaz ale neexistuje - směnku prý Kraus na místě zničil, když peníze vrátil.

Proč takhle nemluvil hned v lednu, když aféra propukla? zajímala se Mladá fronta Dnes. Kraus deníku řekl, že se bál, že by mu nikdo nevěřil. Nechtěl prý dopadnout jako Stanislav Gross se strýčkem Vikem a tajemnou půjčkou na byt. Deník připomíná, že to není poprvé, co Kraus mění své verze podle toho, jaké obvinění je zrovna třeba vyvrátit.

Bývalý poslanec teď žije mezi Kladnem, kde předsedá představenstvu tamního fotbalového klubu, a Libercem, kde stále ještě šéfuje tamní ČSSD. S návratem do vysoké politiky vyčkává, až ho policie zbaví všech obvinění. Rozsudku se ale podle deníku jen tak nedočká - čeká se na právní pomoc z Ghany.

Stovky lidí z Česka se v Rakousku nelegálně živí tím, že se bez pracovního povolení starají o staré a nemohoucí lidi. Lidové noviny to zmiňují v souvislosti s tím, že rakouští odborníci plánují změnu systému pečovatelských služeb. Podle odhadů totiž v zemi načerno pracuje až 40 tisíc zahraničních pečovatelek, které neplatí žádné daně ani sociální pojištění.

Systém pečovatelské služby v Rakousku je v začarovaném kruhu - mnozí důchodci, kteří potřebují celodenní péči, si i přes částečnou pomoc státu nemohou dovolit zaplatit na plný úvazek rakouskou pečovatelku. Její plat totiž zvyšují daňové a sociální odvody. Když ale zaměstnají mnohem levnější českou pomocnici, hrozí jim velmi vysoké pokuty.

Senátor a stínový ministr zdravotnictví za ODS Tomáš Julínek zveřejnil na internetu jména sponzorů, kteří financovali jeho občanské sdružení Reforma zdravotnictví. Jak z informací vyčetly Hospodářské noviny, většina z nich jsou farmaceutické firmy. Julínkův rival z ČSSD David Rath senátora v červnu obvinil, že za peníze hlasuje v Senátu ve prospěch obchodníků s léčivy.

Julínek to tehdy odmítl - přiznal jen, že některé farmaceutické firmy sponzorují jeho sdružení. Přitom jako ministr zdravotnictví by Julínek mohl farmaceutickým firmám jejich podporu vrátit. O cenách a výši doplatků na léky na lékařský předpis totiž rozhoduje právě ministr.

Způsoby trávení dovolených a volného času se mění. Lidové noviny píší, že rekreační střediska ze socialistických dob zejí prázdnotou. Nejeví o ně zájem ani cestovní kanceláře, ani realitní makléři. Mnoho středisek je vybaveno chatičkami, které jsou využitelné jen několik měsíců v roce.

Přitom dnes se uživí jen areály, které mají plno celoročně. Proto se na internetu i ve specializovaném tisku objevují nabídky desítek velkých rekreačních komplexů, a to i za velmi nízké ceny. Zájem o ně ale není. Jediná šance prodávajících je změnit účel využití - například objekt rozparcelovat a postavit tam něco jiného.

Mladá fronta Dnes sestavila přehled, jak se v jednotlivých krajích měří rychlost. Riziko, že neukázněného řidiče chytí policista s radarem, se v různých částech Česka velmi výrazně liší. Například v Ústeckém kraji číhá 33 policejních radarů, v Plzeňském regionu jen pět.

Měření rychlosti už nemá v kompetenci jen státní policie, ale i obecní a městští strážníci, takže radarů je čím dál tím víc. Řidiči už o velkém množství radarů vědí a dávají si pozor. Takže nyní chytí policisté za týden stejný počet provinilců, co dříve za pouhý jeden den.

Začala burčáková sezóna. Deník Právo upozorňuje, že prodejce burčáku čekají velké kontroly. Podle vinařského zákona je totiž za produkt - tedy i burčák - odpovědný ten, kdo ho uvádí do oběhu, a tím je prodávající. Ten také zaplatí případné sankce. Letos se kontroloři chtějí zaměřit především na ředění burčáku vodou.

Lenka Rákosová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme