Bývalý poslanec Wolf se vyhýbá vězení. Pátrá po něm policie
Bývalý poslanec za ČSSD Petr Wolf se stále vyhýbá trestu. Ostravský soudce vydal příkaz, aby ho policisté dopravili co nejrychleji do vězení. Policie bývalého poslance zatím doma nezastihla, pátrání tak pokračuje.
Podle jedné ze sousedek se Wolf v místě bydliště nezdržuje už delší dobu. Neviděla ho tam již několik měsíců. Wolf před několika dny požádal o odklad nástupu do vězení, to ale soudce odmítl.
Když policie exposlance najde, dodá ho do nejbližší věznice. Pak ho zřejmě další soud, tentokrát právě kvůli útěku před spravedlností.
„Mám jako utíkat? No tak půjdu do vězení,“ tak reagoval Petr Wolf, když si u soudu loni v říjnu vyslechl rozsudek, podle kterého jde na šest let do vězení. Pak si ale nepřebíral poštu a výzvu k nástupu do vězení se mu nepodařilo doručit ani prostřednictvím policie, která se o to také pokoušela několikrát.
Hostem Ranního interview Radiožurnálu byl předseda okresního soudu v Kutné Hoře Petr Franc
„Ostravští policisté zahájili standardní úkony pátrání. Konstatují, že obdobně jako v dalších případech realizovaných příkazů k dodání do výkonu trestu, nebudeme zveřejňovat detailní postup pátrání po hledaném dvaapadesátiletém Petru Wolfovi či případné taktiky zákroků,“ říká mluvčí ostravských policistů Gabriela Holčáková.
Wolfovi bývalí kolegové z poslanecké sněmovny s jeho vyhýbáním se nástupu trestu nesouhlasí.
„Pan Wolf by měl okamžitě po vynesení pravomocného rozsudku nastoupit výkon trestu odnětí svobody. Pokud se výkonu trestu vyhýbá, pak porušuje zákon. Takovéto jednání je nutné odsoudit zvláště v případě, kdy se jedná o bývalého poslance, bývalého zákonodárce, který by měl jít spíše příkladem,“ myslí si místopředseda ODS Jiří Pospíšil.
„Pro každého musí platit v této zemi stejná pravidla a pokud nezávislý soud rozhodl o tom, že pan Wolf je vinen, měl by nastoupit výkon trestu. A pokud tak neučiní, nepochybně vůči němu musí být zasahováno úplně stejně jako proti každému dalšímu,“ souhlasí šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc.
ČSSD od Wolfa dala ruce pryč, už když podpořil vládu Mirka Topolánka. Tejc dává jeho přeběhlictví do souvislosti s trestným činem, za který byl Wolf odsouzen. „Myslím, že pan Wolf svým způsobem následně ukázal, jaké možná byly ty důvody, proč svůj názor ze dne na den změnil,“ dodal.
Hledaného exposlance Wolfa nevídají ani sousedé nebo pošťáci
Číst článek
Podle předsedy okresního soudu v Kutné Hoře Petra France není chování Petra Wolfa ničím výjimečné.
„V takových případech se obvykle podá trestní oznámení příslušnému státnímu zastupitelství nebo policejnímu orgánu. Protože pokud někdo bez vážného důvodu nenastoupí do výkonu trestu, dopouští se současně přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání,“ říká Petr Franc s tím, že včasné nenastoupení do vězení odsouzenému přitíží:
„Soud to například bere v úvahu při rozhodování o podmínečném propuštění. Nepochybně se tím dopouští maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, za což dostane další trest.“
Stíhání kvůli zneužití státních dotací
Petr Wolf vystoupil v červnu 2008 z poslaneckého klubu ČSSD a začal jako nezařazený poslanec podporovat vládu Mirka Topolánka. Vzápětí oznámil, že se ho Jiří Paroubek pokusil při prezidentské volbě v únoru téhož roku vydírat.
Wolfovi prý tehdejší předseda ČSSD řekl, že když nepodpoří Jana Švejnara, zveřejní informace o údajných nesrovnalostech při čerpání dotace v jeho firmě. Paroubek pokus o vydírání popřel.
Daleko větší rozruch vyvolalo o rok později přiznání tehdejšího premiéra Mirka Topolánka, že požádal svého přítele Marka Dalíka, aby Wolfovi mediálně pomohl, protože Wolf je podle něj obětí honu na čarodějnice a štvanice. Dalík se pak sešel s reportérem České televize a údajně ho žádal, aby stáhl reportáž o vyšetřování Wolfa.
6. ledna 2009 rozhodla poslanecká sněmovna o Wolfově vydání k trestnímu stíhání. „Víceméně jsem s tím počítal, budu se bránit. Jsem přesvědčen absolutně o své nevině, hrůza mě jímá z toho, jak pracují naše policejní orgány,“ komentoval rozhodnutí poslanců Wolf.
O tři roky později uznal ostravský krajský soud Petra Wolfa vinným za zneužití státní dotace ve výši 11 milionů korun a poslal ho do vězení na pět let. 16. října 2012 Wolfovi prodloužil Vrchní soud v Olomouci v odvolacím řízení původní pětiletý trest o rok. Zpřísnil také peněžitý trest z jednoho milionu a dvou set tisíc korun na šest milionů. Potrestaná byla i Wolfova manželka.