Bývalý pražský imám: Pro muslima je křesťanství stejně špatné jako pro křesťana islám

Bývalý pražský imám Samer Shehadeh na sebe upozornil v nedávné době, když varoval muslimy, aby se neúčastnili bohoslužby po demonstraci proti terorismu na náměstí Jiřího z Poděbrad. Podle něj se však jednalo jen o varování kvůli neslučitelnosti křesťanské víry a islámu a ne protest proti sbližování křesťanů a muslimů. Také řekl, že podle něj Islámský stát spolupracuje s USA.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Islámský duchovní Samer Shehadeh.jpg | Foto: Jan Bartoněk | Zdroj: Český rozhlas

Varoval jste muslimy, aby se neúčastnili křesťanské bohoslužby v kostele, a doslova jste řekl: "Kdo věří v Alláha a v Soudný den, ať se této akce neúčastní. Alláh mi budiž svědkem, že jsem před tím varoval." Co jste tím myslel?
Zaujal jsem jen stejný postoj jako farář z kostela na náměstí Míru, který také řekl, že nejde udělat společná bohoslužba. Týkalo se to pouze víry. Pro muslima je křesťanství stejně špatné jako pro křesťana islám.

Nemohli se zúčastnit muslimové křesťanské bohoslužby pouze symbolicky?
Muslim se nemůže zúčastnit ani symbolicky věci, kterou považuje za špatnou z náboženského hlediska.

Zastrašuje imám pražské muslimy? Tajné služby zaměstnává šifrované varování

Číst článek

Neprohlubujete těmito výroky pouze propast mezi muslimy a křesťany?
Nemyslím si. Neměl jsem výhrady ke společné akci křesťanů a muslimů, ale pouze k účasti na bohoslužbě. Sám se některých mezináboženských akcí účastním.

Nebyla by účast muslimů na bohoslužbě chápána jen jako gesto vstřícnosti a sblížení?
Nejsem proti podobným gestům sblížení muslimů a křesťanů, ale chci, aby Západ udělal stejné gesto vůči Syřanům. Rusové v Sýrii denně zabíjejí více lidí, než zemře na Západě jednou za půl roku.

Zúčastnili se nakonec muslimové bohoslužby nebo ne?
Někteří se bohoslužby zúčastnili, jiní se mnou diskutovali a až pak se rozhodli.

Jaký je váš vztah ke křesťanům a křesťanství?
Pokud bych musel porovnávat, tak je mi bližší křesťan než ateista nebo hinduista. Ale všichni jsou to lidé, jsou to spoluobčané a jako muslim mám povinnost se ke všem lidem chovat, jak nejlépe dokážu.

Vyslýchaly vás bezpečnostní složky v souvislosti s tímto výrokem?
Již několikrát mě vyslýchala Bezpečnostní a informační služba (BIS) a Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Nyní jsem však kvůli svému výroku zatím vyslýchán nebyl.

Odsuzujete nábožensky motivované útoky?
Odsuzuji veškeré útoky s náboženským podtextem s tím, že ale mnoho útoků, které jsou označeny jako teroristické a ke kterým se přihlásil tzv. Islámský stát, nejsou teroristickými činy, ale činy psychicky narušených jedinců.

Co si myslíte o tzv. Islámském státu?
Islámský stát je útvar vedený skupinou extrémistů. Bojovníci jsou pak jen mladí naivní lidé, kteří uposlechli lži a teď svou chybu nemohou napravit, protože by tím ohrozili svůj vlastní život. S vedením tzv. Islámského státu spolupracuje jeden západní stát, USA. Důkazem je to, že jednotlivé útoky ze strategického hlediska nedávají smysl. Strategičtější by bylo útočit na vojenské cíle a ne na civilní obyvatelstvo. Další důkaz je, že u některých útoků je jasné, že je Islámský stát nemohl naplánovat a přesto se k nim přihlásil.

Petr Jadrný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme