Bývalý premiér Josef Tošovský podle MfD spolupracoval se Státní bezpečností
Neprobádané dokumenty odhalují minulost bankéře a politika Josefa Tošovského. Jak zjistila Mladá fronty Dnes, měl spolupracovat s komunistickou Státní bezpečností. Policie chce obžalovat Tomáše Pitra kvůli Setuze, píše Právo. Lidové noviny konstatují, že přibývá případů, kdy realitní a investiční firmy nabízejí zprostředkování vystěhování nájemníků z bytů s regulovaným nájemným. Souboj bank o peníze z Evropské unie vrcholí, informují Hospodářské noviny. Deník upozorňuje na to, že zprostředkovatelé rychlých půjček jen lákají další peníze.
Bývalý dlouholetý guvernér České národní banky a premiér z roku 1998 Josef Tošovský spolupracoval s komunistickou Státní bezpečností. Uvádí to Mladá fronta Dnes a odvolává se na dokumenty, které má k dispozici.
Podle listu ležely léta jako nezpracované archiválie na ministerstvu vnitra. Tošovského vedl jako svého spolupracovníka odbor, který byl ekonomickou rozvědkou. Jejím hlavním cílem bylo získávat tajné informace v cizině. Do kontaktu s StB se měl dostat v říjnu 1986.
Tehdy působil jako poradce šéfa Státní banky československé. Nemusel podepisovat vázací akt. Pro styk s StB ho předurčovala jeho funkce. Byl spojkou mezi Stb a šéfem centrální banky. Proto se jeho jméno neobjevilo v seznamech agentů a má čisté lustrační osvědčení. Podle spisů se s rozvědkou stýkal nejméně dva roky.
Mladá fronta Dnes podotýká, že Tošovský během své aktivní spolupráce nikoho neudal a úmyslně nepoškodil tak, aby ho StB pronásledovala. Ke zveřejněným informacím se odmítl vyjádřit.
Policie po pěti letech uzavřela vyšetřování asi největší kauzy týkající se Setuzy, ve které figuruje jméno podnikatele Tomáše Pitra. Jak píše dnešní Právo, pro podezření ze třičtvrtěmiliardového tunelu ve společnosti Agrocredit navrhla žalobci, aby na Pitra a šéfa dozorčí rady Setuzy Michala Zouhara podal obžalobu pro zneužívání informací v obchodním styku. Deníku to potvrdil Martin Omelka z pražského státního zastupitelství. Pitrovi i Zouharovi by v případě uznání viny hrozilo až 12 let za mřížemi.
Chcete se zbavit nájemníka? Problém za provizi vyřeší realitní kancelář! Jak zjistily Lidové noviny případů, kdy realitní a investiční firmy nabízejí, že lidem zprostředkují vystěhování z bytů s regulovaným nájemným, přibývá.
Nájemník za dobrovolné ukončení smlouvy dostane odstupné a někdy získá i pomoc s hledáním nového bydlení. Výše odstupného se pohybuje od osmi do deseti tisíc korun za metr čtvereční.
Souboj bank o peníze z Evropské unie vrcholí. Podle Hospodářských novin bude mít pravděpodobně nečekané rozuzlení. Spor o to, kdo bude spravovat desítky miliard korun z unijních dotací pro české firmy a obce, vedou HVB Bank a Česká spořitelna. Šéfové obou peněžních ústavů se dopisem obrátili na ministra financí.
List píše, že dotace bude na základě rozhodnutí ministerstva rozdělovat více bankovních domů. Ale až později, exkluzivita HVB Bank zatím platí.
Před podezřelými inzeráty, které nabízejí rychlé půjčky, varuje regionální Deník. Zájemci o úvěry mohou totiž snadno naletět. Jak to funguje? Po zavolání na telefonní číslo v inzerátu, který slibuje snadnou půjčku, se místo konkrétního člověka ozve hlas ze záznamníku.
Žadatele přesměruje na linku s předčíslím 900 70. To je placená linka. Číslo 70 udává, že hovor stojí 70 korun za minutu. Nic netušící volající absolvuje rozhovor s operátorkou, která se vyptává na různé údaje.
Po zhruba deseti minutách je o 700 korun chudší. Za čtyři dny klientovi přichází textová zpráva, že žádost o úvěr byla posouzena. A výzva k dalšímu telefonátu na placenou linku. Na té mu opět po několika minutách vítězoslavně sdělí kontakt na finančního poradce, který půjčku zprostředkuje. Bez problému - za patnáctiprocentní provizi.
Deníky upozorňují, že popsané praktiky nejsou nelegální. Rady si s nimi neví ani Sdružení na ochranu spotřebitelů.