Bývalý premiér Tošovský nebyl oficiálním spolupracovníkem StB

Expremiér a dlouholetý guvernér České národní banky nebyl oficiálním spolupracovníkem StB. Za Josefa Tošovského se postavil Úřad pro zahraniční styky a informace, neboli civilní rozvědka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Tošovský | Foto: Česká národní banka

Její mluvčí Bohumil Šrajer uvedl, že pokud by Tošovský s komunistickou rozvědkou spolupracoval, jak tvrdí Mladá fronta Dnes, objevil by se ve vydaných seznamech. I sám Tošovský jakoukoli spolupráci s StB popírá. Ředitel archivů ministerstva vnitra Pavel Žáček nemá jednoznačnou odpověď, ale poukazuje na složitost obsahu archivů a způsob, jakým se dosud v materiálech pátralo.

"Problematika komunistické rozvědky je trochu složitější. Lustrační zákon byl vytvářen na základě znalosti matérie kontrarozvědky Státní bezpečnosti v říjnu 1991. Od té doby jsme poznali i matérii 1. správy. Tam je evidence osob, které dnešní terminologií pracovali ve prospěch 1. správy, složitější a musíme zadat právě ten obsah. Musíme se naučit interpretovat obsah. K tomu nás lustrační zákon nenutil," vysvětlil Žáček.

Podle Mladé fronty Dnes byl Tošovský ideovým spolupracovníkem bývalé komunistické rozvědky, která byla součástí StB. Do kontaktu s tajnou bezpečností se prý dostal z titulu své funkce v říjnu 1986, kdy působil jako poradce předsedy Státní banky československé.

Podle deníku to vyplývá z dobových dokumentů, které léta ležely jako nezpracované archiválie ve spisovnách ministerstva vnitra. Tošovský ale jakoukoli spolupráci s StB popírá.

Štěpánka Čechová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme