Bývalý prezident Václav Havel slaví 75. narozeniny

Dramatik, spisovatel a neúnavný odpůrce totalitního režimu Václav Havel se stal symbolem listopadové revoluce v roce 1989. Byl posledním československým a prvním českým prezidentem. Česká politika mu není lhostejná ani dnes, a většinou se na její adresu vyjadřuje kriticky. Jeho slovo má stále váhu. Naposledy o sobě dal výrazně vědět filmem Odcházení, který si sám režíroval. Václavu Havlovi je dnes 75 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exprezident Václav Havel přijímá gratulace k 75. narozeninám ve Vrchlického sadech v Praze | Foto: ČTK

Veřejně známou osobou se stal v 60. letech, kdy v pražském divadle Na Zábradlí uvedl své hry Zahradní slavnost a Vyrozumění. V rozhlasovém rozhovoru z roku 1967 tehdy 36 letý dramatik a esejista Havel způsobem sobě vlastním odpovídá na otázku, která květina se mu nejvíc líbí.

"Nezdá se mi, že jsme oprávněni hodnotit takto výtvory přírody. Každá květina ví, proč je taková, jaká je, a proč není jiná. Každá má tedy vlastní krásu, krásu svého vlastního, nám neznámého, smyslu."

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Jaroslava Skalického v Odpoledním Radiožurnálu

V době Pražského jara se Havel zapojil do politické diskuse, ve které prosazoval zavedení demokratické společnosti. Stal se kritikem normalizačního režimu a jedním z prominentních disidentů. Vystupoval na obranu politických vězňů, byl spoluzakladatelem Charty 77, stál u zrodu petice Několik vět.

Ve věznicích totalitního Československa strávil skoro 5 let. Na konci roku 1987 pro Hlas Ameriky odhadoval další vývoj v Československu a předpověděl listopadové události roku 1989.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spisovatel Ivan Klíma a komentátor Lidových novin Daniel Kaiser v Ozvěnách dne debatovali o tom, zda je Václav Havel i nadále osobností, která významně ovlivňuje veřejné dění

V prosinci 1989 prohlásil Václav Havel z balkonu na 3. nádvoří Pražského hradu: "Slibuji vám, že nezklamu vaši důvěru, a dovedu tuto zemi ke svobodným volbám!"

Poslední československý prezident byl pak v letech 1993 až 2003 prvním prezidentem České republiky. I po odchodu z úřadu se Václav Havel vyjadřuje ke společenskému dění. Před pár lety napsal další divadelní hru Odcházení, inspirovanou vlastními zkušenostmi z politiky. Podle ní před časem vznikl stejnojmenný film, který si autor sám režíroval.

"Zajímavé na tom je, že jsem měl dobrodružný život, a přitom vůbec nejsem povahou dobrodruh. Já jsem člověk velmi klidný, nenápadný, a netoužím po dramatickém životě. Mám rád, když jsou věci na svém místě, jsem přítel pořádku. Za svůj dobrodružný život vděčím spíš osudu, dějinám, než sobě, jakožto nějakému vyhledávači dobrodružství," řekl Václav Havel před 7 měsíci v rozhovoru pro Radiožurnál.

Jaroslav Skalický, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme