Bývalý primátor Brna Onderka je v dozorčí radě ČD Cargo. Pragmatický krok, tvrdí ČSSD

Bývalý brněnský primátor Roman Onderka z ČSSD se stal členem dozorčí rady státní firmy ČD Cargo, která zajišťuje nákladní železniční dopravu. Valná hromada už Onderkovu nominaci odsouhlasila, do nové funkce nastupuje 1. dubna a v dozorčí radě nahrazuje advokáta Jana Harta, informovaly sobotní LN.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roman Onderka (ČSSD)

Roman Onderka (ČSSD) | Foto: Tomáš Adamec

„Dovolil jsem si jeho jméno navrhnout panu premiérovi a on souhlasil. Je to čistě pragmatický krok, Roman Onderka problematice rozumí, a bude dobré, aby pomohl dohlédnout na jednolitý management firmy, která podle mého názoru není v dobré kondici,“ řekl deníku poslanec Jan Birke, místopředseda a dopravní expert ČSSD.

Onderka na začátku své kariéry pracoval jako mechanik Adamovských strojíren a působil v pozici vozmistra v brněnských Českých drahách. Poté začal pracovat v odborech. Získal dva vysokoškolské tituly - na Vysoké škole Karla Engliše v Brně a na brněnském Vysokém učení technickém. V letech 2007 až 2011 byl Birkeho předchůdcem na postu stínového ministra dopravy. Primátorem druhého největšího města v republice byl v letech 2006 až 2014.

Tejc nebude znovu kandidovat a skončí v politice. Nesouhlasí s názory vedení ČSSD

Číst článek

Onderkovo angažmá může více než s jeho železničářskou odborností souviset s jeho ukotvením v buňce ČSSD v části Brno-střed. Někdejší primátor patříval ke spojencům Jeronýma Tejce, který kritizuje současné vedení ČSSD. Nyní ale Onderka zakopal válečnou sekeru s premiérem a šéfem ČSSD Bohuslavem Sobotkou a míří do dozorčí rady dceřiné společnosti Českých drah.

„Výměnou za to mohl slíbit vedení ČSSD loajalitu a zaříznutí Tejce na kandidátní listině. Právě to mohlo Tejce finálně znechutit,“ uvedl deník. Tejc v pátek oznámil, že v podzimních volbách do Sněmovny už nebude kandidovat a zamíří do advokacie.

Po Tejcově odstoupení se Onderka stal dvojkou brněnské ČSSD pro sněmovní volby hned za předsedou poslanců ČSSD Romanem Sklenákem. O pořadí na jihomoravské kandidátce, kterou má vést Sobotka, rozhodnou vnitrostranické volby.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme