Bývalý příslušník BIS Hučín zatčen

Policie zatkla bývalého pracovníka Bezpečnostní informační služby Vladimíra Hučína. Ten byl před dvěma týdny propuštěn ze služby, protože odmítl odkrýt síť svých spolupracovníků. Hučín navíc neuspěl u bezpečnostní prověrky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rodina bývalého důstojníka BIS Vladimíra Hučína nemá dosud o tom, co se stalo, žádné informace. Osmnáctiletá dcera Michaela, která se o zatčení dozvěděla až od naší redaktorky, je celou situací zaskočena.

Podle jeho matky Anny Hučínové ho policisté zatkli, když byl na cestě k lékaři. Také si stěžuje si na to, že jí nic nikdo neřekl.

Dům, kde Hučín bydlí, je po celý den sledován. Podle slov jeho matky odešel ráno na vyšetření k odbornému lékaři, protože měl problémy se srdcem. Tam ale nedorazil.

Hučínův praktický ošetřující lékař podal na státní zastupitelství v Přerově stížnost proti postupu inspektora BIS, který si v jeho nepřítomnosti prověřoval Hučínovu zdravotní dokumentaci. Pracovník pražské centrály BIS v rozhovoru pro ČTK uvedl, že inspekce kontrarozvědky má možnost ověřovat si věci a sbírat důkazy. S tímto tvrzením ovšem lékař, který chce zůstat v anonymitě, nesouhlasí. Domnívá se totiž, že prohlédnutí dokumentace o pacientovi odporuje zákonu o ochraně osobních údajů.

Údiv nad zatčením bývalého disidenta a odpůrce komunistického režimu Vladimíra Hučína vyjádřil předseda přerovské pobočky Konfederace politických vězňů František Přeslička. Konfederace Hučínovi věří a je přesvědčena, že to, co dělal, dělal řádně.

Podle šéfa sněmovní komise pro kontrolu BIS Jana Klase byl pro zadržení Hučína jeden zásadní důvod. Hučín se totiž neřídil zákony platnými pro pracovníky BIS.

Kvůli zadržení Vladimíra Hučína se v neděli mimořádně sejde sněmovní komise pro kontrolu bezpečnostní informační služby, které se zúčastní také ředitel BIS Jiří Růžek a šéfové inspekce a odboru vnitřní bezpečnosti civilní kontrarozvědky. Poslanci se prý budou ptát na důvod zadržení Hučína, komise také bude zjišťovat, zda je pravda to, že před nedávnem dva lidé, kteří vystupovali jako pracovníci bezpečnostních složek, vnikli zřejmě protiprávně v ordinaci přerovského lékaře do Hučínovy zdravotní dokumentace. Pokud bude v té době Hučín na svobodě, pozve Klas i jeho.

Markéta Kaclová, Helena Šulcová, Marcela Horáková, Blanka Mazalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme