Bývalý ředitel drah Zelený nemá podle soudu nárok na sedmimilionové odstupné

Bývalý šéf Českých drah (ČD) Dalibor Zelený nemá nárok na sedmimilionové odstupné. Rozhodl o tom pravomocně Městský soud v Praze. Zelený tvrdil, že mu dráhy dluží dvanáct měsíčních platů na základě konkurenční doložky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dalibor Zelený, generální ředitel Českých drah | Foto: Šárka Ševčíková

V aktuální žalobě zatím Zelený žádal část peněz, konkrétně 607 tisíc korun. Soud ale jeho žádost zamítl, protože doložku neschválila dozorčí rada Českých drah, a je tedy neplatná.

Rozsudek je pravomocný. Jde proti němu podat jen dovolání k Nejvyššímu soudu. Zelený tento krok zvažuje. Trvá na tom, že má na miliony nárok na základě podepsané konkurenční doložky.

Původně se chtěl se společností dohodnout mimosoudně. „Já jsem firmě několikrát navrhoval se dohodnout, protože si myslím, že samozřejmě poškozuje mě jako osobu, ale poškozuje to i formu,“ popsal Zelený.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soud dopoledne zamítl žalobu někdejšího šéfa Českých drah Dalibora Zeleného, který po společnosti žádal 7 milionů korun jako kompenzaci za takzvanou konkurenční doložku. Téma Veroniky Hlaváčové

„Pokud takhle zachází se svými bývalými manažery – že jim něco slíbí, a pak to dodatečně tři měsíce nebo půl roku poté zpochybní – tak pro ni těžko bude někdo seriózní pracovat. Čili ten důvod byl nechat rozumné místo i pro dohodu, ale k té nedošlo,“ dodal.

Dalibor Zelený tvrdí, že má nárok na kompenzaci ve výši 12měsíčních platů, tedy asi na 7 milionů korun. V žalobě, kterou dnes projednával pražský městský soud, žádal zatím 607 tisíc.

České dráhy pravomocné rozhodnutí přivítaly. Dál argumentují hlavně tím, že konkurenční doložku Dalibora Zeleného neschválila dozorčí rada Českých drah, a je tak neplatná.

„Pan Zelený se domáhal plnění z konkurenční doložky za to, že dodržoval konkurenční doložku, která byla podle jeho tvrzení s mým klientem sjednána. My se domníváme, že tato dohoda o konkurenční doložce byla neplatná a z toho důvodu z ní nějaké plnění nemohlo být poskytnuto,“ vysvětluje právnička Lenka Příkazská.

Dalibor Zelený řídil společnost zhruba půl roku v letech 2013 a 2014. Funkci získal za ministra dopravy Zdeňka Žáka z úřednické vlády Jiřího Rusnoka. Odvolán byl za Žákova nástupce, ministra Antonína Prachaře (ANO).

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme