Bývalý ředitel SFŽP Libor Michálek dál bojuje s korupcí

Bývalý ředitel Státního fondu životního prostředí Libor Michálek, který loni upozornil na nestandartní postupy při zadávání veřejných zakázek na svém úřadě, se opět snaží bojovat s korupcí. Evropskou komisi varoval před údajnou manipulací s evropskými dotacemi v Česku. Do Bruselu zaslal svůj soubor protikorupčních opatření a už také dostal vyrozumění, že se Evropská komise bude podnětem zabývat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská komise

Evropská komise | Foto: Magdaléna Trusinová

Podnět podle Libora Michálka ukazuje na oblasti, ve kterých je potřeba upravit pravidla tak, aby se pokud možno zúžil prostor pro nežádoucí ovlivňování při schvalování evropských peněz:

„Na kauze, která se odehrála na konci minulého roku se ukázalo, že kontrolní mechanismy nejsou zcela dostatečné. V podnětu je určitý návrh opatření, jak to zlepšit.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Michálek.mp3

Evropská komise může v případě podezření na manipulaci dotace zmrazit. V roce 2008 je zmrazila Bulharsku.

„To je až krajní opatření. Nejde o to, aby jednání byla vedena nátlakovým způsobem. Je to spíš o seriózním zamyšlením nad procesem. Nad tím, kde jsou úzká místa, která jsou potenciálně korupcí ovlivnitelná a pokusit se změnit pravidla v konkrétních oblastech,“ říká Michálek.

Předmětem návrhu například bylo, aby zadávací dokumentace, které se dávají k posouzení Státnímu fondu životního prostředí, byly ve fázi posuzování zveřejněny, aby případná diskriminační kritéria mohla být napadnuta i externími subjekty a předešlo se tomu, že by se určité části zadávací dokumentace ‚šily na míru‘ konkrétním uchazečům.

Libor Michálek mimo jiné navrhl, aby se zadávací dokumentace zveřejnila ještě před tendrem:

„V řadě případů mohou podnikatelé, potenciální konkurence firem, které by si přály v soutěži zvítězit, poukázat a uvést konkrétní důvody, ve kterých spatřují diskriminační kritéria. Státní fond životního prostředí by se měl podněty seriózně zabývat a vyrozumět je, proč připomínkám nevyhověli a podobně.“

Michaela Vydrová, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme