Bývalý ředitel Temelína nosil v tašce část jaderného paliva

Policie i Státní úřad pro jadernou bezpečnost šetří, jak je možné, že se bývalý ředitel temelínské elektrárny František Hezoučký procházel s částí jaderného paliva v tašce. Na případ upozornila Mladá fronta Dnes. Radioaktivní materiál odhalily detekční rámy v elektrárně, když její někdejší šéf šel k lékaři v areálu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Temelín

Jaderná elektrárna Temelín | Foto: ČEZ

Podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové porušil bývalý ředitel Temelína snad všechna možná pravidla, která v tomto ohledu platí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na otázky kolem případu bývalého ředitele Temelína odpovídala předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová v Ranním interwiev Radiožurnálu

Právě suverénní ignorace regulí děsí kontrolory nejvíc, ačkoliv sama část palivového článku, kterou měl Hezoučký v tašce, nebyla nebezpečná a její úroveň radiace nepřevyšuje hodnoty běžně naměřené v přírodě.

“V jaderné oblasti zásadně platí požadavek velké úcty k pravidlům a k řádu, a i když tohle se může zdát jako svým způsobem ptákovina, úctu k řádu musíte vynucovat i v takovýchto úsměvných případech,“ řekla Drábová ve vysílání Radiožurnálu.

Mladá fronta Dnes napsala, že osmašedesátiletý Hezoučký, který je považován za jednoho z největších jaderných expertů v zemi, dvě takzvané pelety nevzal v elektrárně, ale půjčil si je z ústavu paliv. Materiál prý chtěl ukázat studentům, které učí, a při návštěvě elektrárny na něj zapomněl.

'Roztržitý profesor jednal v dobrém úmyslu'

Části palivového článku přitom do areálu pronesl bez problémů, ale když elektrárnu opouštěl, detekční rámy spustily alarm. Podle Drábové proto Státní úřad pro jadernou bezpečnost šetří i to, proč detektory nezachytily Hezoučkého tašku už při jeho příchodu.

“S vysokou pravděpodobností jsou nastaveny na menší citlivost, protože pro elektrárnu je samozřejmě důležitější kontrolovat, co jde ven, než to, co jde dovnitř,“ vysvětlila Drábová. Jak dodala, úřad vede inspekci i v Ústavu jaderných paliv, odkud si Hezoučký materiál půjčil. „Stala se chyba a je to v souhrnu porušení všech možných pravidel,“ podotkla.

Případ spadá do kompetence policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Pokud by se prokázalo, že Hezoučký porušil zákon, hrozilo by mu za neoprávněnou manipulaci s radioaktivním materiálem až pět let vězení.

Drábová nechtěla předjímat závěry policejného vyšetřování, její úřad ale nepředpokládá, že by kromě případných nápravných opatření udělil nějaké vážné sankce. "Taková věc se roztržitému panu profesorovi může stát. Jsem přesvědčená o tom, že jednal v dobrém úmyslu a že dostatečným trestem pro něj už je ostuda, do které upadl,“ zdůraznila.

Lenka Šumová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme