Bývalý sbormistr jabloneckého dětského sboru Amici, gaudete! podle soudu zneužil nezletilou dívku

Pravomocný rozsudek za pohlavní zneužití nezletilé sboristky si vyslechl někdejší sbormistr dětského pěveckého sboru Amici, gaudete! ze Základní umělecké školy v Jablonci nad Nisou Tomáš Pospíšil. Zjistil to server iROZHLAS.cz. Sbormistr podle okresního státního zastupitelství v Jablonci nad Nisou dívku zneužil na soustředění sboru.

Jablonec nad Nisou Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Pospíšil

Pravomocný rozsudek za pohlavní zneužití nezletilé sboristky si vyslechl někdejší sbormistr dětského pěveckého sboru Amici, gaudete! ze Základní umělecké školy v Jablonci nad Nisou Tomáš Pospíšil | Foto: David Hamr | Zdroj: Český rozhlas

Podle jabloneckého okresního státního zástupce Radima Kadlčka sbormistr zneužil jednu ze členek sboru na soustředění v roce 2018. „V době konání soustředění pěveckého sboru Amici, gaudete!, jako sbormistr pěveckého sboru základní umělecké školy osahával pod oblečením na prsou a na přirození poškozenou nezletilou, ačkoliv věděl, že se jedná o osobu mladší patnácti let, která byla v té době jako členka sboru svěřena jeho dozoru,“ uvedl Kadlček v písemném vyjádření.

Za dlouhodobé zneužívání chlapců dostal sbormistr šest let. ‚Bude to těžké, ale trest si zasloužím,‘ řekl

Číst článek

Za to soud sbormistrovi pravomocně udělil téměř čtyřletou podmínku. Kromě toho i pětiletý zákaz činnosti s dětmi a ambulantní sexuologickou léčbu. V základní umělecké škole Pospíšil skončil vloni v srpnu.

‚Dovolte mi se nevyjadřovat‘

Tomáš Pospíšil na dotazy ohledně případu odpověděl krátkým e-mailem: „Celá situace pro mě znamená náročnou etapu mého života. Dovolte mi proto, abych se k záležitosti nemusel vyjadřovat,“ napsal. Nyní působí na Katedře primárního vzdělání Technické univerzity v Liberci. Podle mluvčího školy Radka Pirkla tam má částečný úvazek.

Na chování sbormistra Pospíšila dostala škola podle zástupce ředitele Petra Vobořila stížnost loni v červenci. Ihned poté začala zavádět opatření. „Aby se zabránilo kontaktu pana Pospíšila s dětmi do objasnění situace, byla mu udělena řádná dovolená. V srpnu 2023 se pan Pospíšil dohodl s vedením školy na rozvázání pracovního poměru vzájemnou dohodou,“ napsal ve vyjádření zástupce Vobořil.

Soud rozhodl v kauze sbormistra, za znásilňování sboristů mu uložil čtyřleté vězení a ústavní léčbu

Číst článek

Škola už podle něj není s Pospíšilem v kontaktu. V souvislosti s případem se škola držela doporučení policie a pracovala s odborníky v oblasti ochrany dětí. Zajistila také psychologa pro krizovou intervenci.

Sbormistrem od roku 2005

Sbormistrem dětského pěveckého sboru Iuventus, gaude! a jeho čtyř přípravných sborů byl Pospíšil od roku 2005. Do přípravného sboru Amici, gaudete!, kterého se případ týká, chodí děti od 4. třídy základní školy. Od jedenácti let pak můžou navštěvovat sbor Iuventus, gaude.

Sbory získaly pod vedením Tomáše Pospíšila několik ocenění, včetně titulu sbor roku 2012. Jedním z dalších úspěchů byla také účast na Pražském jaru v roce 2016 nebo hudební doprovod při návštěvě papeže Benedikta šestnáctého v Praze v roce 2009.

Bývalý skautský vedoucí, který zneužíval děti, se vrátí do vězení. Přechovával dětskou pornografii

Číst článek

Za reprezentaci Jablonce nad Nisou v oblasti hudby, výchovy a vzdělávání obdržel Tomáš Pospíšil v roce 2019 městskou cenu Pro Meritis. V roce 2016 taky získal od vedení města i cenu Gratias Tibi ago.

Případ v Česku není ojedinělý. Trest šest let vězení si letos v březnu u Vrchního soudu v Praze vyslechl pětačtyřicetiletý sbormistr, který dlouhodobě znásilňoval a zneužíval hochy v pražském farním sboru. O dva roky se mu tak zpřísnil trest původně uložený pražským městským soudem.

Známý je i případ někdejšího sbormistra dětského souboru Bambini di Praga Bohumila Kulínského. Za zneužívání nezletilých dívek mu justice v roce 2009 uložila trest pět a půl roku vězení. Kulínský vinu odmítal.

Kateřina Hartmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme